Luteranie z całego świata spotkają się w Krakowie

Bp Jerzy Samiec fot. ŚFL/Albin Hillert/Materiały prasowe

W 2023 roku w Krakowie odbędzie się Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej. To najwyższy organ decyzyjny federacji, zrzeszającej 148 Kościołów i ponad 75,5 miliona luteran z 99 krajów.

Decyzja o tym, że to Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce będzie gospodarzem trzynastego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), zapadła kilka dni temu podczas obrad w Genewie.

Delegacja z Polski zaprezentowała tam region, Polskę i Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. W skład delegacji weszli: Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, Prezes Synodu ks. dr Adam Malina oraz koordynator ds. kontaktów zagranicznych Anna Wrzesińska.

Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Kościoła

– Organizacja zgromadzenia z pewnością będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszego Kościoła i okazją do promowania różnorodności oraz luteranizmu w polskim społeczeństwie – powiedział bp Samiec w swoim zaproszeniu.

Biskup wspomniał, że pomysł zorganizowania Zgromadzenia ŚFL w naszym kraju zrodził się w 2014 r., ale punktem zwrotnym były obchody jubileuszu 500 lat Reformacji w 2017 r. w Polsce. W ramach jubileuszu Kościół ewangelicko-augsburski zorganizował szereg działań, w tym uroczyste nabożeństwo i sesję na Zamku Królewskim. W obchodach wzięli udział przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej. Byli obecni goście międzynarodowi oraz ekumeniczni, członkowie różnych Kościołów chrześcijańskich, w tym także Kościoła rzymskokatolickiego z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem na czele oraz przedstawiciele władz państwowych z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Bp Samiec podkreślił, że ma nadzieję, iż Zgromadzenie Ogólne ŚFL będzie okazją do złożenia „odważnego świadectwa płynącego z naszej wiary w Jezusa Chrystusa". Dzisiejszy świat potrzebuje „jasnego stanowiska Kościoła pośród wyzwań takich, jak niewyobrażalne rozwarstwienie ekonomiczne, zmiany klimatyczne, przymusowa migracja i ponowne pojawienie się nacjonalistycznych haseł, które głośno wykluczają całe grupy społeczne" – dodał.

Kraków w centrum

Spotkanie odbędzie się w dniach 21-27 czerwca 2023. Jak tłumaczy nam rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, najważniejsze wydarzenia zostaną zorganizowane w Krakowie, choć może się okazać, że część programu odbędzie się też w innych miastach w regionie. Wcześniej kobiety i młodzież spotkają się na dwóch przeznaczonych dla nich spotkaniach, które też odbywają się zwykle w innych miastach. Decyzje dotyczące tych lokalizacji jeszcze nie zapadły.

Zgromadzenia Ogólne odbywają się co sześć lub siedem lat. W poprzednim takim spotkaniu zorganizowanym w Namibii wzięło udział ok. 1000 osób. To tam zapadają najważniejsze decyzje dotyczące funkcjonowania zrzeszonych w federacji Kościołów.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ponad 60 tysięcy członków. Jest zorganizowany w sześciu diecezjach. W 133 parafiach pracuje 153 duchownych (księży i diakonów).

News will be here