Mieszkańcy pytają o plan dla Stradomia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Inwestycja przy ulicy Stradomskiej 12 i 14, miejsca parkingowe w centrum i tereny zielone – to główne tematy, które interesowały mieszkańców w czasie dyskusji publicznej odnośnie projektu planu miejscowego dla obszaru „Stradom”. Krakowianie mogą zgłaszać swoje wątpliwości do 25 maja.

Planowany na obszarze 87,8 ha plan miejscowy „Stradom” mieści się na bardzo istotnym, historycznym terenie Krakowa. Nie dziwi więc duże zainteresowanie ze strony mieszkańców, którzy na bieżąco zgłaszają swoje uwagi.

– Jedną z istotnych zmian do projektu poprzedniego jest wprowadzenie zdecydowanej linii, która ogranicza możliwość lokalizacji parkingów podziemnych. Główne ograniczenia to rejon ulicy Bernardyńskiej, zabudowa ulicy Stradomskiej i ul. św. Agnieszki. – tłumaczy Maria Kaczorowska, twórczyni planu z Biura Planowania Przestrzennego UMK. Nie jest to jednak jedyny obszar objęty ograniczeniami. – W całości dotyczy to też zabudowy pomiędzy ulicami Bogusławskiego, Dietla i św. Agnieszki – dodaje.

Zachować dziedzictwo

Cały plan został podzielony na kwartały zabudowy, w których wskazano m.in. obiekty zabytkowe i powiązania widokowe. Wykonano również analizę wnętrz kwartałów z uwypukleniem istniejącej zieleni. Autorzy uznali, że konieczna jest ochrona historycznego krajobrazu miejskiego, gdzie trzeba zachować zróżnicowaną wysokość pierzei i jednorodny styl

Z ustaleń wynika, że zabudowa dla tego obszaru wynosi 20 metrów. W przypadku sąsiedztwa przewyższającego może zostać ona podwyższona o 20%. Wyznaczono również powierzchnię czynną zabudowy, która wynosi 20%, w uzasadnionych przypadkach do 16%. Co istotne, ochrona nie obejmuje elementów nadbudowanych. Wyznaczono też strefę szczególnej ekspozycji Wzgórza Wawelskiego i kościoła Bernardynów, jak i zasięgi widoku z ulicy Dietla i św. Sebastiana w miejscu, gdzie widoczny jest Wawel.

–  Głównym celem sporządzania planu jest ochrona i prawidłowe kształtowanie dziedzictwa miejskiego i strefy buforowej tego obszaru. Jest on niemal w całości wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar znajduje się w całości w tzw. pomniku historii – mówiła autorka planu.

Pytali o parkowanie

Wątpliwości mieszkańców wzbudzało ewentualne zwiększenie liczby miejsc dla samochodów. Obawiali się, że może przyczynić się to do całkowitego zakazu parkowania w niektórych obszarach. – Istnieje problem parkowania w tych miejscach, ale jest też polityka miejska, która ogranicza wjazd do centrum, te dwie sprawy się ze sobą stykają – mówiła Kaczorowska.

Pierwsze kroki w kierunku opracowania planu miejscowego obszaru „Stradom” postawiono 5 listopada 2014 roku. Mieszkańcy i właściciele nieruchomości aktywnie uczestniczyli w jego przygotowaniu, wpłynęło 121 wniosków, z których uwzględniono 99. Osoby kwestionujące obecne uzgodnienia planistyczne mogą zgłaszać swoje uwagi do 25 maja. Od tej daty prezydent ma 21 dni na ich rozpatrzenie.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej