Czworonożni żołnierze

Muzeum Etnograficzne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sposobów na organizowanie czasu dzieciom jest obecnie sporo. Wszystko zależy od możliwości rodziców oraz samych pociech, które trudno nieraz zainteresować daną dziedziną – zgodnie z życzeniem dorosłych. Wszelkich warsztatów nie brakuje, a najmłodsi mają szansę wykazać się kreatywnością i uzdolnieniami w rozmaitych dyscyplinach. Bardzo ważna jest także połączona z zabawą edukacja proponowana w ciekawej formie. Warto wobec tego zabrać dziecko do muzeum, gdzie czeka na nie wiele atrakcji.

Różnorodne warsztaty organizowane przez liczne instytucje oświatowe i kulturalne służą kreatywnemu rozwojowi dzieci, a także aktywnemu ich uczestnictwu w życiu społecznym już od najmłodszych lat. Są to rozmaite zajęcia o charakterze artystycznym i sportowym, poszerzające wiedzę o świecie i obecnych w różnych jego zakątkach cywilizacjach. Bardzo ważny wpływ na kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i kulturowej ma również edukacja historyczna, dlatego też muzea krakowskie przygotowują dla najmłodszych liczne warsztaty pełne atrakcji i ciekawostek. Wśród zajęć są zarówno te prowadzone w cyklach semestralnych, jak i organizowane okolicznościowo. W najbliższym czasie chociażby najmłodsi będą mogli skorzystać z wielu propozycji oferowanych przez ośrodki muzealne podczas Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich.

Dziecięce podróże po świecie i „powrót” do starożytnego Egiptu

Dla dzieci w wieku od sześciu do dziewięciu lat, które zainteresować mogą ciekawostki kulturowe z całego świata, Muzeum Etnograficzne przygotowało warsztaty w ramach Klubu Latających Podróżników. W czasie zajęć najmłodsi mają do dyspozycji pozaeuropejskie obiekty muzealne, poznają ciekawe legendy, krainy geograficzne, rozmaite obyczaje, tradycje i języki. W ramach trwającego semestru warsztaty będą odbywać się do 10 lutego 2015 roku we wtorki w godzinach 17.00–19.00.

Muzeum Archeologiczne natomiast zaprasza dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat na Niedzielne Warsztaty Historyczne, zatytułowane „Historia i zabawa. Starożytny Egipt”. W czasie zajęć najmłodsi zapoznają się z historią i zwyczajami starożytnych Egipcjan, odwiedzając stałą wystawę „Bogowie starożytnego Egiptu”. Poza tym samodzielnie przygotują oni piramidy i naszyjniki egipskie. Najbliższe warsztaty odbędą się 30 listopada o godzinie 12.00.

Obcowanie z dziełami sztuki

KONIK Muzealny z kolei proponowany jest przez Muzeum Narodowe rodzinom z dziećmi w wieku od czterech do siedmiu lat. To cykl warsztatów odbywających się w wybrane niedziele od godziny 11.00 do 14.00 za każdym razem w innym oddziale muzeum. Podczas takich zajęć uczestnicy mają okazję poznać liczne ciekawostki związane z galeriami muzealnymi, łącząc przy tym naukę z zabawą. Animatorami warsztatów są przedstawiciele różnych dziedzin, w tym historycy, literaturoznawcy, socjologowie, plastycy i etnografowie. Urozmaicony dobór osób prowadzących zajęcia oraz bogactwo dzieł sztuki powodują konieczność odwoływania się do różnorodnych kontekstów. Dzięki temu dzieci wzbogacają swoją wiedzę w sposób bardzo wszechstronny, a przy tym rozwijają wyobraźnię.

Tropem Małego Odkrywcy

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa prezentuje niezwykle bogaty program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, w tym przeróżne warsztaty cykliczne oraz zajęcia dla szkół i przedszkoli. W ramach Akademii Małego Odkrywcy pociechy w wieku od sześciu do dziewięciu lat spotykają się raz w miesiącu w wyznaczoną przez muzeum niedzielę o godzinie 11.00 i 15.00. Mały Wielki Kraków to z kolei spacery miejskie przeznaczone dla dzieci w wieku od dziewięciu do dwunastu lat. W tym przypadku zajęcia również odbywają się w wybraną niedzielę miesiąca, ale tylko o godzinie 11.00. Warto dodać, że w ramach programów edukacyjnych oferowanych przez muzeum, dzieci przedszkolne i uczniowie szkół podstawowych mogą uczestniczyć w warsztatach takich jak „Legendy i zwyczaje krakowskie” (zajęcia teatralno-historyczne) czy „Szopka krakowska – warsztaty plastyczne”.

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

Wśród wielu możliwości, jakie czekają na uczestników niedzielnego wydarzenia, nie brakuje atrakcji przygotowanych specjalnie dla dzieci. Najmłodszych na warsztaty zapraszają Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila”, MOCAK oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. To ostatnie organizuje zajęcia dla dzieci w wieku od dziewięciu do dwunastu lat w oddziale Dzieje Nowej Huty – godzina 12.15. Warsztaty będą dotyczyć tego, jak zostać podziemnym drukarzem.

O Wojtku, rycerzach, dzielnych bohaterach i bohaterkach

W Sali Małego Konspiratora na terenie Muzeum Armii krajowej odbędą się trzy rodzaje warsztatów adresowanych do dzieci. „Czworonożni żołnierze” to zajęcia zaplanowane na godzinę 10.00, w których udział wezmą uczestnicy w wieku od pięciu lat. Na warsztatach tych dzieci będą miały okazję dowiedzieć się, jakie zwierzęta służyły w różnych armiach świata, a także poznać historię słynnego niedźwiedzia Wojtka. Pomogą im w tym prezentacje fotografii i pokaz fragmentu filmu, ilustrujące wykonywanie przez zwierzęta swoich obowiązków.

O godzinie 13.00 odbędą się warsztaty „Poznajemy współczesnych rycerzy”, skierowane dla dzieci w wieku od lat ośmiu. Podczas zajęć najmłodsi zdobędą wiedzę o losach wybranych postaci historycznych służących w Wojsku Polskim. Nie tylko zwiedzą oni fragmenty ekspozycji i poznają żołnierskie umundurowanie i ekwipunek, a także wykonają zadania, jakie niegdyś należały do polskich konspiratorów.

Z kolei o godzinie 15.00 dzieci w wieku od lat piętnastu wezmą udział w warsztatach „Dzielne kobiety i dzielni mężczyźni”. W ramach tych zajęć najmłodsi zapoznają się z historiami kilku bohaterek i bohaterów, reprezentujących w czasie drugiej wojny światowej różne formy walki z okupantem.

Żywe Muzeum i dziecięca twórczość

W Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich MOCAK zaprasza dzieci na warsztaty w ramach Żywego Muzeum w godzinach od 12.00 do 15.00. Zajęcia będą polegały na tworzeniu prac inspirowanych kolekcją MOCAK-u, a także wystawą czasową „Instalacja czy obiekt?”. Dziecięca twórczość zostanie wyeksponowana w galerii przygotowanej specjalnie na ten dzień. Dodatkową atrakcją będzie również konkurs artystyczny dla dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Prace mają dotyczyć tej samej tematyki jak podczas warsztatów, a ponadto można je wykonywać w dowolnej formie i technice. MOCAK zorganizuje także oprowadzanie dla dzieci po wystawie Juliana Opiego „Rzeźby, obrazy, filmy” – o godzinie 12.00 oraz 13.00 i 14.00.

Warto też przypomnieć o projekcie MOCAK-u „Muzeum Dzieci”, dzięki któremu najmłodsi mogą aktywnie uczestniczyć w świecie sztuki. Zaznajamianie najmłodszych z dziełami artystycznymi, kontakt z artystami oraz próba tworzenia własnych dzieł to podstawowe założenia przedsięwzięcia. Dobrze jest zatem śledzić na bieżąco, jakie warsztaty dla dzieci organizuje MOCAK w ramach wspomnianego projektu.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej