Niezwykłe oblicze Krakowa. Nasze miasto 40 lat temu trafiło na listę UNESCO [VIDEO]

Kraków fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Kraków już od 40 lat widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Został na nią wpisany jako pierwsze miasto europejskie. Władze stolicy Małopolski zaprezentowały film, który ukazuje jedne z najbardziej znanych zabytków, tj. Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice czy Collegium Maius.

We wrześniu minie dokładnie 40 lat od momentu wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stolica Małopolski została na nią wpisana jako pierwsze miasto europejskie.

W uzasadnieniu decyzji o wprowadzeniu historycznego centrum Krakowa na tę listę zapisano m.in.: „Centrum historyczne i architektoniczne Krakowa, które ukształtowało się na przestrzeni niemal tysiąca lat jest jednym z najbardziej godnych uwagi artystycznych i kulturowych kompleksów Europy. (…) Kraków przekazuje potomności tę jedyną w swoim rodzaju kolekcję pomników kultury dawnych wieków – wybitne dzieła sztuki i architektury”.

W opublikowanym na stronie miasta filmie można zobaczyć jedne z najbardziej znanych krakowskich zabytków, m.in. Wzgórze Wawelskie z zamkiem królewskim i katedrą, Rynek Główny z Wieżą Ratuszową i Sukiennicami oraz Bazyliką Mariacką. Oprócz tego swoje „pięć minut” mają również historyczne budynki uniwersyteckie, takie jak Collegium Maius, Collegium Iuridicum oraz kościoły, klasztory, kamienice mieszczańskie czy magistrat.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale