Rządowy zespół ds. ŚDM obraduje w Krakowie [RELACJA NA ŻYWO]

fot. LoveKraków.pl
W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego trwa wyjazdowe posiedzenie rządowego zespołu ds. przygotowania Światowych Dni Młodzieży. Przedstawiciele resortów i poszczególnych służb mają przedstawić działania podjęte w sprawie przygotowań i zapewnienia bezpieczeństwa całego wydarzenia.
14:52
Spotkanie dobiega końca. W najbliższym czasie pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski pozostanie w Krakowie.
14:44

Trwa montaż dodatkowych stacji bazowych, które zapewnią pielgrzymom dostęp do numerów ratunkowych. Służby jednak nie mogą liczyć na łączność komórkową: wszystkie służby posiadają własne środki łączności. Potrzebna będzie także łączność służb z uczestnikami: pod numerem 987 będzie można uzyskać informacje niezwiązane z sytuacją zagrożenia.

14:30

Łukasz Smółka, Szef Gabinetu Politycznego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa

Spora część pielgrzymów dojedzie na ŚDM koleją. Będzie uruchomionych ok. 700 dodatkowych pociągów. Spółka PKP Cargo przygotowała ok. 40 lokomotyw spalinowych, gdyby były problemy z trakcją. Dla Straży Ochrony Kolei zostanie wprowadzony stan podwyższonej gotowości. Dzienna przepustowość lotniska jest szacowana na 30 tys. pasażerów. Drogi krajowe będą przejezdne, autostrada A4 nie zostanie wyłączona. Tylko w sytuacji kryzysowej autostrada i linia kolejowa mogą zostać zamknięte, by ewakuować pielgrzymów.

14:11

Straż Graniczna: Od 18 lipca do 2 sierpnia zostanie przywrócona kontrola graniczna na wszystkich przejściach lądowych. Główne siły zostaną skierowane na granicę polsko-ukraińską, ponieważ z Ukrainy może przyjechać ok. 200 tysięcy pielgrzymów.

14:11

Leszek Suski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej: Do skontrolowania wytypowaliśmy 2220 budynków, w samym Krakowie 1800. To hotele, bursy, hostele, biwaki, dworce, lotnisko, stacje benzynowe, zakłady dużego ryzyka. Część nie spełniała wymagań przeciwpożarowych i właściciele zostali zobowiązani do usunięcia zagrożeń.

Łącznie zaangażowanych będzie 2400 strażaków, dobowo w samym Krakowie aż 1100 strażaków. W razie upałów uruchomimy zraszacze.

14:01

Policja: Do zabezpieczenia ŚDM w samym Krakowie skierujemy kilkanaście tysięcy policjantów. Łącznie będzie zaangażowanych 20 tys. policjantów, ponad 2400 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej, ponad 800 funkcjonariuszy BOR, 1500 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wszystkie te służby są już przygotowane. Wykorzystane zostanie także policyjne lotnictwo: dedykujemy 5 śmigłowców.

13:48
13:46

Płk Marcin Buszko: Wojsko wydzieli 20 samochodów 4-noszowych, a więc jesteśmy w stanie jednorazowo ewakuować 80 osób. W Balicach powstanie Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej, a w niej szpital na 50 łóżek i blok operacyjny z dwoma stanowiskami chirurgicznymi. Będą dwa samoloty Casa – jeden do transportu 24 pacjentów leżących i jeden z dwoma stanowiskami do zabiegów na pokładzie.

13:41

Bartosz Kownacki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej: Przyjęliśmy założenie, że w sprawie ŚDM jesteśmy w stanie przeznaczyć wszystkie siły i środki. Trzy główne pola działań to: 1. Zabezpieczenie medyczne i sanitarne. 2. Bezpieczeństwo i zapewnienie porządku. 3. Kwestie związane z infrastrukturą i łącznością. Sprawdzenie 240 ha terenu w Brzegach w zakresie materiałów niebezpiecznych i wybuchowych zostanie przeprowadzone do 27 lipca. 760 żandarmów będzie oddelegowanych do ŚDM, dodatkowo ok. 300 żołnierzy będzie wspomagać policję, np. w kierowaniu ruchem. Udostępnionych zostanie 9 tys. łóżek polowych, 10 cystern, maszty oświetleniowe, 5 tys. kompletów namiotów.

13:31

Robert Gałązkowski, Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: Wprowadziliśmy unikatowe rozwiązanie, czyli monitorowanie potencjału wolnych łóżek. Będziemy monitorować też dostępność bloków operacyjnych. Udało się opracować unikatową procedurę, która pozwala na uruchomienie rezerw krwi. W razie potrzeby jesteśmy w stanie do 70 minut ściągnąć 11 śmigłowców.

13:20

Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny: będzie działać 18 pól gastronomicznych, 215 punktów gastronomicznych. W ciągu jednej godziny będzie wydawanych nawet 100 tys. posiłków. Przebadano 285 próbek wody do spożycia, w 1 przypadku wyłączono wodociąg. Zgłoszono 431 obiektów noclegowych i 5 pól namiotowych, dotychczas sprawdzono trzy czwarte.

13:06
13:04

Podczas ŚDM w zabezpieczeniu medycznym pomogą lotnicze zespoły ratownicze, 1619 patroli pieszych, co najmniej 2-osobowych. 134 zespoły ratownictwa medycznego. Wydzielone dla pielgrzymów będzie 1800 łóżek szpitalnych, w tym 56 intensywnej terapii, z możliwością rozszerzenia tej liczby.

13:00

Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki: Mamy już wybudowane drogi podstawowe, są też drogi wewnętrzne wybudowane w ramach strefy aktywności gospodarczej. Jeśli będą intensywne opady, jesteśmy w stanie ten teren odwodnić. Jesteśmy w trakcie budowy sieci energetycznych i światłowodowych. Przygotowane są symulacje napełniania i opróżniania terenu: dobrze byłoby, żeby to przebiegało spokojnie i potrwało przynajmniej cztery godziny, ale jeśli będzie to musiało nastąpić szybciej, chcemy osiągnąć ok. 2,5 godz.

12:56

Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki: Kiedy została ogłoszona informacja o ŚDM, świat trochę inaczej wyglądał. Teraz, przez ostatnie tygodnie, musieliśmy wszystko przeanalizować jeszcze raz. Wybór miejsca w Brzegach był wzorowany na wcześniejszych ŚDM.

Teren w Brzegach jest uporządkowany i zagospodarowany. Trwa budowa mostów tymczasowych. Cztery przeprawy są już praktycznie gotowe, blisko 60 żołnierzy pracuje na miejscu. Oprócz tego budowane są kolejne trzy przeprawy, które będą w przyszłości służyć strefie aktywności gospodarczej. Budujemy dwumilionowe miasto na trzy dni.

12:49
Biskup Damian Muskus: Jeśli chodzi o Błonia, one od początku nie budziły wątpliwości. To było miejsce spotkań z Janem Pawłem II i Benedyktem XVI. Dochodzi nam tylko Strefa Pojednania w parku Jordana, gdzie młodzi będą mogli skorzystać ze spowiedzi. W Łagiewnikach planujemy zorganizować „Pielgrzymkę Miłosierdzia”. Pielgrzymi będą dowożeni na miejsca zbiórek i przejdą do sanktuarium.
12:45

Z Polski na ŚDM przyjedzie 800 tys. – 1 mln pielgrzymów. Z Włoch – ok. 120 tys. Z Francji – 60 tys. Z Hiszpanii i Portugalii ok. 40 tys. Europa Wschodnia – 30 tys. Niemcy – 25 tys. Organizatorzy spodziewają się łącznie od 1,5 do 1,8 mln uczestników.

12:39

Paweł Majewski, Pełnomocnik Rządu do spraw Przygotowania Światowych Dni Młodzieży: Wsparcie rządowe dla organizatorów jest bezprecedensowe. Było potrzeba ogromnej woli współpracy, by pewne przedsięwzięcia, o których będziemy tutaj mówić, mogły być zrealizowane. Jak choćby most powietrzny, który po raz pierwszy zostanie uruchomiony w Polsce.

12:34

Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: Stwierdzone we wcześniejszym raporcie ryzyka w chwili obecnej są, mogę z całą pewnością powiedzieć, zażegnane. Na bazie tych ryzyk zaproponowaliśmy możliwości rozwiązania problemów. Mamy nadzieję, że to co do tej pory było uważane za czynnik stwarzający ryzyko, zostanie zminimalizowane.

Ryzyko powstania powodzi jest bardzo mało prawdopodobne. Ale gdyby się tak stało, na taką ewentualność mamy przygotowane miejsce alternatywne.

12:29
12:25

Minister Beata Kempa: Ryzyka, które zostały wskazane we wcześniejszym raporcie, który został opublikowany w mediach, zostały wyeliminowane. Wszystkie plany nie mogą być udostępnione, ze względu na bezpieczeństwo uczestników. Jednak jasno stwierdzam: jesteśmy z tymi planami gotowi i za nie odpowiadamy. Chcemy usunąć wszystkie wątpliwości, które pojawiły się w ostatnich tygodniach.

12:20
Minister Beata Kempa:

Do 15 miały zostać przedstawione przez wojewodów małopolskiego i śląskiego plany zabezpieczenia wizyty Ojca Świętego i ŚDM. Uroczystości coraz bliżej, mamy dwa miesiące – tylko i aż.

Nasza rola jako zespołu rządowego i służb jest rolą służebną. Główna praca wykonana została przez organizatora. Raporty wojewodów zostały poddane ocenie. Wciąż są możliwe drobne korekty, ale tylko w sytuacji, gdy będzie taka potrzeba chwili.

12:13
Wojewoda Józef Pilch rozpoczyna spotkanie.

Posiedzeniu przewodniczyć będzie minister Beata Kempa. Obecni są również przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, pełnomocnik rządu ds. przygotowania Światowych Dni Młodzieży minister Paweł Majewski oraz wojewodowie: małopolski Józef Pilch i Śląski Jarosław Wieczorek. Ze strony organizatorów kościelnych udział biorą m.in. bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, Ks. Emil Furtak, Zastępca Koordynatora Generalnego KO ŚDM,  O. Czesław Brud, administrator klasztoru Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika na  Jasnej Górze w Częstochowie.

News will be here