Siedmiometrowa wieża antysmogowa uruchomiona [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Siedmiometrowy oczyszczacz powietrza, który stanął w Parku Jordana, już działa. W czwartek odbyło się jego oficjalne odsłonięcie. Przez dwa miesiące w jego pobliżu będzie można bez przeszkód oddychać świeżym powietrzem.

Czwartkowym popołudniem, w ramach Smog Free Project, została zaprezentowana wieża – czasowa ekspozycja plenerowa – przyczyniająca się do oczyszczenia powietrza, autorstwa holenderskiego projektanta Daana Roosegaarde’a. Budowę wieży antysmogowej zainicjował ING Bank Śląski.

Zużywa mniej energii niż bojler

Wieża to holenderski wynalazek, który pomimo że jest urządzeniem elektrycznym, nie zużywa więcej energii niż bojler. Powietrze oczyszczane jest za pomocą jonizacji. Wokół siebie tworzy tzw. bańkę czystego powietrza o promieniu kilkunastu metrów. Instalacja jest wyposażona w przyjazną środowisku technologię pozwalającą filtrować 30 tys. m3

Zaczęło się od Chin

– Smog Free Project rozpoczął swoje światowe tournée od Chin, gdzie w 2016 roku skutecznie zwrócił uwagę na problem smogu. Projekt jest częścią szerszej wizji „Krajobrazy przyszłości” - motywu przewodniego w twórczości autora, łączącego ludzi, technologie i otoczenie do działań zmierzających ku poprawie jakości życia w środowisku miejskim – informuje krakowski magistrat.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale