Słupek niezgody [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– To kolejny, absurdalny pomysł ZIKiT-u – tak kierowcy mówią o słupku na jednym ze skrzyżowań na krakowskim Salwatorze.

Kontrowersyjny słupek stanął w miejscu, w którym jednokierunkowe ulice Prusa i Salwatorska krzyżują się z kontrapasem rowerowym. Zdaniem kierowców, jego lokalizacja, w pewnej odległości od ścieżki prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. – Wielu, widząc słupek, odbija w lewo i zamiast go omijać, jedzie wprost na czołówkę z rowerzystami – mówią, nie szczędząc mocnych słów pod adresem zarządcy drogi.

Zwracają uwagę, że częstokroć prawidłowy skręt z ul. Prusa w ul. Salwatorską uniemożliwiają zaparkowane na rogu tej ostatniej samochody.

Kierowcy kierowcom zgotowali ten los

Rowerzystom słupek nie przeszkadza, a winą za ewentualne niebezpieczne sytuacje obarczają kierowców. – Sami są sobie winni. Jakby nie parkowali na zakazie, nikt nie ścinałby zakrętów – tłumaczą. – Kierowcy notorycznie zachowując się nieodpowiedzialnie, przyzwyczaili nas do tego, by, jeżdżąc po mieście, mieć oczy dookoła głowy, słupek nie jest niczemu winny – dodają.

ZIKiT – słupek w pełni uzasadniony

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu nie zgadza się z zarzutami kierowców. – Ten słupek w tej lokalizacji ma pełne uzasadnienie. Jego zadaniem jest wymuszenie na kierowcach jazdy najbliżej prawej krawędzi jezdni, tam, gdzie prowadzony jest kontraruch rowerowy – wyjaśnia Michał Pyclik z ZIKiT-u. Dodaje, że gdy na skrzyżowaniu nie parkują samochody, skręt nie powinien nastręczać problemów żadnemu z kierowców.

Niestety ZIKiT ma ograniczony wpływ na lekkomyślne zachowanie kierowców. Dlatego sensownym rozwiązaniem wydaje się ustawienie na rogu ulicy Salwatorskiej „zebrowanej” szykany , a na niej stojaka rowerowego, tak jak ma to miejsce w kilku innych miejscach w tym rejonie. To z pewnością ostudziłoby zapędy kierowców do parkowania gdzie popadnie, bez zwracania uwagi na innych uczestników ruchu.

ZIKiT nie wyklucza takiego scenariusza. – Zgłosimy pomysł dodatkowego oznakowania, tak by nie można było parkować na samym rogu ulicy – zapewnia Michał Pyclik.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus