Sprawa Basztowej rusza z miejsca. Przetarg rozpisany

Basztowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpisał przetarg na jedną z najważniejszych tegorocznych inwestycji. Chodzi o przebudowę ulicy Basztowej, razem z całym skrzyżowaniem z Pawią, Lubicz i Westerplatte. Prace mają potrwać pół roku.

To ważna wiadomość, choć pojawia się z dużym opóźnieniem. Basztowa miała zostać przebudowana jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży, potem termin przesunięto na drugą połowę ubiegłego roku. Kiedy było już wiadomo, że tego terminu nie uda się utrzymać, urzędnicy zapowiadali przetarg na styczeń, a rozpoczęcie prac na kwiecień.

Ostatecznie przetarg został rozpisany teraz, a firmy mogą się zgłaszać do 18 kwietnia. – Wybrany w przetargu wykonawca od dnia podpisania umowy będzie miał sześć miesięcy na przeprowadzenie prac – mówi Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Skończą to, co zaczęli

Po zakończeniu inwestycji ulica Basztowa będzie wyglądać tak, jak przebudowane już ulice Dunajewskiego i Straszewskiego. Torowisko zostanie przesunięte w stronę Plant. Autobusy i tramwaje będą kursować środkiem, wydzielonym pasem. Samochody pojadą tylko w jedną stronę, od dworca w stronę placu Matejki, a miejsca parkingowe zostaną wyznaczone w zatokach. Po przeciwnej stronie powstanie droga dla rowerów. Przebudowane zostaną również chodniki i cała infrastruktura podziemna.

Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego wymusi zmiany w komunikacji również na sąsiednich ulicach. Nie będzie można np. skręcić z placu Matejki w lewo (w prawo już teraz mogą skręcać tylko posiadacze wjazdówek do strefy „B”).

Duże zmiany w rozkładach

Co istotne, przebudowane będzie też całe skrzyżowanie ulic Basztowej, Pawiej i Lubicz oraz fragment ulicy Westerplatte do ulicy Zamenhofa. Konieczność rozszerzenia inwestycji o ten ostatni odcinek to jeden z argumentów podawanych wcześniej przez urzędników jako powód opóźnienia inwestycji.

Wyłączenie ruchu na skrzyżowaniu będzie się wiązało z bardzo dużymi zmianami w rozkładach jazdy tramwajów. Najbardziej uciążliwy etap prac pokryje się z okresem wakacyjnym.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale