Unia wesprze krakowskie park&ride

fot. Krzysztof Kalinowski

Budowa trzech krakowskich parkingów „Parkuj i Jedź”, otrzyma wsparcie Unii Europejskiej. Umowę o dofinansowanie podpisał Zarząd Województwa Małopolskiego oraz spółka Miejska Infrastruktura.

Zadania uzyskają dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To parkingi w systemie „Parkuj i Jedź” Kurdwanów, Bieżanów oraz Mały Płaszów. Dwa pierwsze są już realizowane i zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku. Z ostatniego z nich mieszkańcy będą mogli skorzystać w 2018 roku.

Modelowe rozwiązania

– Wszystkie trzy projekty, za które odpowiadamy, uzyskały bardzo wysoką ocenę, otrzymując jedną z najwyższych z dotychczas wybranych przedsięwzięć liczbę punktów. Oznacza to, że projekty zostały bardzo dobrze przygotowane zarówno pod względem formalnym, jak również przyjętych w projekcie rozwiązań i zastosowanych innowacji. Przyznając tak wysoką ocenę, komisja doceniła modelowe rozwiązania – wyjaśnia Piotr Kącki, członek zarządu Miejskiej Infrastruktury. Łączna kwota dofinansowania na trzy realizowane przez spółkę zadania to ponad 7,2 mln zł.

Parking Kurdwanów jest zlokalizowany na gminnej działce pod estakadą pętli tramwajowej, z wjazdem od strony ulicy por. Halszki. Pomieści 167 samochodów. Mniejszy parking w Bieżanowie będzie liczył 110 miejsc. Większość stanowisk postojowych znajdzie się wewnątrz pętli. Wjazd na parking będzie zlokalizowany od strony ul. Barbary.

W ramach budowy parkingu P+R Mały Płaszów, na budowę którego Miejska Infrastruktura ogłosiła przetarg, powstanie 166 miejsc postojowych. Na wniosek mieszkańców oraz po uzgodnieniach z Zarządem i Radą Dzielnicy XIII obiekt zaplanowano po przeciwnej stronie ulicy Lipskiej, na wysokości pętli tramwajowej.

Parkingowe innowacje

Nowo powstające parkingi wyróżni wiele innowacyjnych, dotychczas niestosowanych rozwiązań. – Będą wyposażone w elementy dynamicznej informacji pasażerskiej po to, aby kierowca już na parkingu wiedział, kiedy odjeżdża tramwaj tej linii, którą chce kontynuować podróż. Przy ulicach dojazdowych do parkingów umieszczone zostaną tablice informujące w czasie rzeczywistym o ilości wolnych miejsc parkingowych – wylicza Kącki.

Parkingi będą też przyjazne dla rowerzystów i kierowców pojazdów elektrycznych – wszystkie będą bowiem wyposażone w stacje ładowania. Miejsca dla rowerów będą zadaszone, oświetlone, wyposażone w stojaki z zamkami elektromagnetycznymi. – Będą także objęte monitoringiem wizyjnym – zaznacza wiceprezes Miejskiej Infrastruktury.

Dla posiadaczy biletów komunikacji miejskiej postój będzie bezpłatny. Pozostałe osoby zapłacą za parking, jednak wykupienie karty parkingowej pozwoli na darmową podróż autobusem czy tramwajem.

Rozwiązania przyjęte przez Miejską Infrastrukturę będą w pełni zintegrowane z systemem Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, zarówno w wersji tradycyjnej, jak również mobilnej iMKA.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie Bieżanów-Prokocim Podgórze
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale