Akademia Sztuk Pięknych zainauguruje Rok Jana Matejki wyjątkową wystawą

fot. Mat. prasowe Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Obchody Roku Jana Matejki w murach krakowskiej ASP rozpocznie wystawa „Gypsum Flesh Story”. Dzieła artystów zaaranżowane będą w odniesieniu do gipsowych odlewów antycznych rzeźb, sprowadzanych do Krakowa w XIX i XX wieku.

Rok 2023 Rokiem Jana Matejki

Jednym z patronów 2023 roku, zgodnie z uchwałą Senatu RP, jest Jan Matejko – wybitny malarz związany z Krakowem, który zyskał uznanie na całym świecie. W tym roku odbędą się aż trzy rocznice związane z artystą: 185. urodziny, 130. rocznica śmierci oraz 125. rocznica powstania Domu Jana Matejki, pierwszego biograficznego muzeum w Polsce.

Dla historii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie istotna jest jeszcze jedna data. 150 lat temu, w 1873 roku, z krakowskiej Szkoły Rysunku i Malarstwa narodziła się samodzielna Szkoła Sztuk Pięknych, której dyrektorem został właśnie Jan Matejko. Na przekazanym przez artystę terenie przy placu Kleparskim wzniesiono w latach 1878-1879 gmach, który stanowi dziś siedzibę główną uczelni.

By oddać hołd swemu patronowi, Akademia Sztuk Pięknych planuje przez cały rok realizować przedsięwzięcia związane z wybitnym malarzem.

Opowieść o ciele

Od 21 stycznia do 21 marca w Galerii ASP zwiedzający będą mogli oglądać wystawę „Gypsum Flesh Story”. Prezentowana na korytarzach uczelni kolekcja „gipsów”, czyli odlewów antycznych i renesansowych rzeźb, sprowadzanych do Krakowa w XIX i XX wieku, stała się kontekstem dla ekspozycji i jej tytułu.

Prace artystów i artystek zostaną zestawione z wybranymi odlewami, które przez wiele lat stanowiły pomoc dydaktyczną w nauce rysunku, poprzedzając możliwość pracy z żywym modelem. Dzięki temu odlewy te zostaną wpisane w inną opowieść.

– Opowieść o ciele, które odczuwa, walczy o swoją podmiotowość i choć poddawane jest rozlicznym rygorom potrafi kształtować rzeczywistość – tłumaczą twórcy ekspozycji.

Wystawa prezentować będzie dzieła obierające różnorodne perspektywy na cielesność, fizyczność i figurę człowieka.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się 20 stycznia o godz. 18:00 i zainauguruje obchody Roku Jana Matejki w murach krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kuratorem wystawy „Gypsum Flesh Story” jest Filip Rybkowski.