O modzie i sporcie na wystawie w Kamienicy Szołayskich

Kamienica Szołayskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kilkadziesiąt przykładów odzieży sportowej, zarówno współczesnej, jak i dawnej, zwiedzający będą mogli obejrzeć na nowej ekspozycji w Kamienicy Szołayskich. Wystawa „Moda i sport” zostanie otwarta 19 stycznia.

W 2023 roku Muzeum Narodowe w Krakowie planuje 23 nowe wystawy i pokazy. Nie zabraknie dzieł wielkich artystów, takich jak Jan Matejko, Józef Czapski czy Jerzy Nowosielski.

– Jeśli chodzi o innych twórców, może mniej znanych, ale wartych uwagi, chcemy pokazać cały obszar polskiego designu – zapowiada Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dawniej i dziś

Od 19 stycznia w Kamienicy Szołayskich, oddziale MNK, zwiedzający będą mogli obejrzeć dzieła wybitnych polskich projektantów mody, których aktywność w dziedzinie projektowania odzieży sportowej może zaskakiwać.

– To bardzo atrakcyjna wystawa pokazująca, co to znaczy moda sportowa, bo lifestyle związany z uprawianiem sportu wymaga też odpowiedniej mody i to chcemy pokazać – podkreśla Andrzej Szczerski.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt przykładów odzieży sportowej: dawnej, współczesnej i inspirowanej historią. Pojawią się stroje kąpielowe z okresu od 1910 roku do współczesności, komplet do gry w golfa z lat 30. XX wieku, strój do gimnastyki z czasów PRL czy odzież fitness dla kobiet w ciąży.

Wśród obiektów znajdzie się też przedwojenna kurtka narciarska oraz kombinezon polskich skoczków. Na wystawie będzie można również obejrzeć kobiece pumpy na rower z końca XIX wieku zestawione ze współczesną funkcyjną odzież rowerową.

Rozwój mody sportowej

Ekspozycja „Moda i sport” w Kamienicy Szołayskich odnosi się do spektakularnego rozwoju mody sportowej, który miał miejsce w XX wieku. Zalecany przez lekarzy i pedagogów zdrowy styl życia oznaczał aktywność fizyczną, co wymagało odpowiedniego ubioru.

Odzież sportowa musiała być przede wszystkim wygodna i ułatwiająca wykonywanie różnych zajęć, jednak ważny był także wygląd. Liczył się właściwy kolor, krój, często również marka.

Wystawa „Moda i sport” będzie prezentowana od 19 stycznia 2023 roku do 21 stycznia 2024 roku w Kamienicy Szołayskich.

News will be here