Konwencja KE w Krakowie. "Nie z takich tarapatów Polska wychodziła"

Grzegorz Schetyna w Krakowie

Tydzień przed wyborami do europarlamentu w sali Tauron Areny spotkali się liderzy Koalicji Europejskiej. – Dzisiejsza władza niszczy sądy, prokuraturę i policję. To jest szkodnictwo, które możemy naprawić i naprawimy – mówił w Krakowie Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej podkreślił, że Kraków jest szczególnym miastem, w którym czuje się historię. Mówił, że polskie państwo to świętość i wielka odpowiedzialność. 

– W rękach współczesnych Polaków jest wielkie dziedzictwo. Nie jest w stanie tego zniszczyć w jedną kadencję największy szkodnik. Dzisiejsza władza niszczy sądy, prokuraturę i policję. To jest szkodnictwo, które możemy naprawić i naprawimy – zapewniał Schetyna.

Obiecywał, że niedługo zjednoczona opozycja, która chce wygrać wybory europejskie i parlamentarne, odbuduje wolne sądy, przywróci praworządność. Prokuratura ma być niezależna, policja wolna od partyjnych wpływów, a sprawiedliwość będzie taka sama dla wszystkich.

– Naprawimy też edukację, nauczyciele otrzymają utracone pensje – mówił lider Koalicji Europejskiej. Zaznaczył, że "nic co dane nie będzie zabrane" nawiązując między innymi do programów społecznych Prawa i Sprawiedliwości.

Cyniczne wykorzystywanie Kościoła przez rządzących

Jednym z tematów konwencji była pedofilia. Schetyna zadeklarował, że nie ma zgody opozycji na "wejścia państwa w układ zła, przyzwolenia na kłamstwo, zamykanie ust ofiarom i poklepywania po ramieniu sprawców".– Czy naprawdę murarze i artyści są tu największym zagrożeniem? Czy to oni są bezkarni, czy związek zawodowy murarzy, piekarzy czy artystów chroni skutecznie swoich członków przed wymiarem sprawiedliwości? I czy faktycznie to wysokość kar jest tu problemem, czy to, że niektórzy jakiejkolwiek kary mogą łatwo uniknąć? – pytał przewodniczący PO.

Ten wątek pojawił się również w wystąpieniu Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Były minister mówił, że jako osoba wierząca i praktykująca szczególnie boleśnie odczuwa to, co dzieje się w polskim Kościele. 

– Najprostszą drogą do dechrystianizacji jest cyniczne wykorzystywanie Kościoła do walki politycznej przez partię rządzącą. Posłuchajcie prymasa, który mówi, że film "Tylko nie mów nikomu" nie jest podniesieniem ręki na Kościół – mówił.

Walka ze smogiem jednym z priorytetów

Lider Ludowców pochwalił władze Krakowa za walkę ze smogiem. Sprawę zanieszczyszczonego powietrza poruszali także szefowie innych partii wchodzących w skład Koalicji Europejskiej. Podkreślali, że nasz kraj musi postawić na odnawialną energię i powoli odchodzić od paliw kopalnych.

Koalicja Europejska przekonywała, że wybory zaplanowane na 26 maja są niezwykle ważne. – Czeka nas wielki wybór między strachem i nadzieją – mówił Marek Kossakowski z Partii Zieloni.

comments powered by Disqus