Na tropie miejsc wartych odwiedzenia – szlaki piesze w Małopolsce

fot. Anna Gródek

W Małopolsce nie brakuje ciekawych zabytków, muzeów i innych obiektów, które warto zobaczyć. Osoby preferujące połączenie zwiedzania z rekreacją mają do swojej dyspozycji wiele ciekawych propozycji. Jedną z nich są szlaki piesze. Można nimi spacerować zarówno w Krakowie, jak i w innych miejscach w Małopolsce. Szlak Twierdzy Kraków, Trasa zabytków żydowskich czy Szlak Architektury Drewnianej to tylko niektóre z propozycji. Nie sposób nie wspomnieć również o Tatrach, Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, Pieninach, wzgórzach Beskidów i Babiej Górze.

Dzięki gęstej sieci szlaków turystycznych, w Małopolsce można dotrzeć do wszystkich najatrakcyjniejszych zakątków regionu. Przez województwo przebiegają najsłynniejsze polskie szlaki piesze, zarówno górskie, jak i nizinne. Wśród nich te najtrudniejsze - tatrzańska Orla Perć, pienińska Sokola Perć i wiodąca na szczyt Babiej Góry Perć Akademików oraz najdłuższe – Główny Szlak Beskidzki im. K. Sosnowskiego, Mały Szlak Beskidzki oraz szlak z Tarnowa na Wielki Rogacz. Warto również wspomnieć Szlaku Orlich Gniazd i Szlaku Warowni Jurajskich. 

Wędrówki górskimi szlakami

Wędrówki tatrzańskimi i pienińskimi szlakami są jedną z największych atrakcji turystycznych Małopolski. Podgórskie regiony Podhala oraz Spiszu kryją w sobie wiele wartych odkrycia tajemnic. W Tatrzańskim Parku Narodowym nie brakuje trudnych, wymagających dobrej kondycji i doświadczenia szlaków turystycznych. Z drugiej strony, można wyruszyć w krótsze i łatwiejsze wyprawy – w tatrzańskie dolinki. Z Zakopanego można wyruszyć do Doliny Białego, dotrzeć do Sarniej Skały i stąd dojść do Doliny Strążyskiej. Jeszcze łatwiejszą alternatywą są wycieczki w dolinki reglowe, położone nieopodal centrum Zakopanego.W Pieninach warto wybrać się w spływ Dunajcem. Podczas podróży na tratwie flisackiej, można podziwiać cudowną pienińską przyrodę. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Turyści mogą wybrać się w spływ przełomem Dunajca codziennie z wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i święta Bożego Ciała. – To wspaniała okazja obcowania z dziką niezmienioną od lat pienińską przyrodą, ponadto opowieści flisaków umilają czas spędzony na łodzi. Pamiątką ze spływu są zdjęcia robione podczas spływu, które można kupić przy wysiadaniu z łodzi w Szczawnicy – zachwalają flisacy. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach – Kątach. Tutaj mieszczą się również parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej, kioski z pamiątkami, restauracja oraz kasy biletowe. 

Ziemia tarnowska i Beskidy

Ziemię tarnowską można podzielić na dwie części: tereny Pogórza Karpackiego oraz obszar Kotliny Sandomierskiej. Spacerując wzdłuż obu tych krain, zobaczymy nizinne tereny kotliny, podmokłe lasy i suche bory sosnowe. Można tutaj wybrać się na grzyby, spacer lub przejażdżkę rowerem. Równie atrakcyjnie pod względem przyrodniczym prezentuje się Pogórze Karpackie. 

Tutejszy szlak „Do wiśnickiej twierdzy” wiedzie z Bochni, przez Kopaliny do Nowego Wiśnicza, gdzie znajduje się XVI-wieczny zamek Kmitów. U jego stóp znajduje się miasteczko z wieloma ciekawymi zabytkami, m.in. Koryznówką. To dworek, w którym znajduje się obecnie muzeum poświęcone Janowi Matejce. Z Nowego Wiśnicza wędrujemy dalej niebieskim szlakiem. W lesie, nieopodal Leksandrowej znajduje się oryginalny ostaniec piaskowcowy, zwany ze względu na swój kształt Kamieniem Grzybem. Do Nowego Wiśnicza turyści powracają tą samą drogą. 

Beskidzkie krajobrazy pełne pięknych lasów, rozległych łąk oraz tajemniczych dolin zajmują niemal całą południową część województwa małopolskiego. Każde pasmo ma inny charakter, dlatego każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Znajdują się tutaj zarówno szlaki piesze, jak i rowerowe oraz konne. Podążając wybranymi szlakami, warto wziąć pod uwagę odwiedzenie takich miejsc jak Babia Góra - najwyższy masyw Beskidów czy Krynica-Zdrój, w której na Szlaku Architektury Drewnianej można obejrzeć drewniane cerkwie. W Sękowej znajduje się natomiast drewniany kościół, który został wpisany na Listę UNESCO. Ponadto w Beskidzie Niskim warto zobaczyć m.in. cmentarze żołnierskie z czasów I wojny światowej oraz cerkwie łemkowskie.

Największe atrakcje Małopolski


– Zdecydowanie najpopularniejszą atrakcją turystyczną w najbliższym sąsiedztwie Krakowa jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Inne atrakcje to: Ojcowski Park Narodowy, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Niepołomice (Zamek Królewski w Niepołomicach i Puszcza Niepołomicka) – informuje Wojciech Żurek z Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego InfoKraków. – W zupełnie innej kategorii, ale bardzo licznie odwiedzane (szczególnie przez turystów zagranicznych) jest Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – dodaje.

Zarówno w Ojcowskim Parku Narodowym, jak również Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Niepołomicach znajduje się wiele szlaków pieszych, które prowadzą do niezwykle ciekawych miejsc, w tym zabytków i muzeów. Wszystko zależy od preferencji turystów oraz ich kreatywności.