Piosenki wiecznie żywe. Kolejna odsłona Grechuta Festival

Przed nami kolejna odsłona Grechuta Festival fot. LoveKraków.pl

W najbliższy wtorek rozpoczyna się kolejna edycja Grechuta Festival. Dokładnie 50 lat temu Marek Grechuta z zespołem Anawa rozpoczął swoją karierę muzyczną. W programie tradycyjny korowód wokół Rynku Głównego, „Szczęśliwe Piosenki Marka Grechuty” i Gala Finałowa w Centrum Kongresowym Ice Kraków.

Już w najbliższy wtorek, 24 października, rozpoczyna się kolejna edycja Grechuta Festival. W tym roku przypada 50 lat, odkąd artysta Marek Grechuta wraz z zespołem Anawa rozpoczął muzyczną karierę. W tym roku w programie znalazły się tradycyjny korowód wokół Rynku Głównego, spektakl „Oberża pod złamanym groszem” czy koncert „Szczęśliwe Piosenki Marka Grechuty”. Zwieńczeniem festiwalu będzie Gala Finałowa „Tu wszystko naprawdę się zaczęło” w Centrum Kongresowym Ice Kraków.

Na początek, w Centrum Kultury Podgórza zaplanowano spotkanie z Danutą Grechutą i Jakubem Baranem, którzy opowiedzą o swojej książce „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty”.

– Wszystkich opowieści zawartych w książce ludzie najchętniej słuchają na żywo – mówi Danuta Grechuta, żona artysty. – Ludzie są zainteresowani takimi spotkaniami, ponieważ myślą, że w pewien sposób dotykają Marka.

Początek o godzinie 18.00.

Dzień później, w Teatrze Praska 52 o 19.00 rozpocznie się spektakl „Oberża pod złamanym groszem”.

Piosenki tylko szczęśliwe

W programie znalazły się również „Szczęśliwe piosenki Marka Grechuty”. Taki koncert nie mógłby się chyba odbyć w innym miejscu niż Teatr Szczęście przy ul. Karmelickiej 3. Wiadomo już, że bilety na wydarzenie zostały wyprzedane. Publiczność usłyszy utwory Grechuty w wykonaniu młodych aktorów.

– Utwory Grechuty są ponadczasowe. W głosie Marka słyszę zarówno radość życia, głęboką refleksję i znak zapytania, o co w tym życiu chodzi. Jednocześnie w piosenkach tych nie brak przekonania, że celem każdego z nas jest radość życia. Pojawia się też delikatny żal, że ten świat jest inny, niż powinien być – zauważa dyrektor Teatru Szczęście, Andrzej Talkowski.

W przyszłą sobotę o godzinie 12.00 wokół Rynku Głównego przejdzie tradycyjny korowód. Zwieńczeniem festiwalu będzie Gala Finałowa w Centrum Kongresowym Ice Kraków „Tu wszystko naprawdę się zaczęło”, która rozpocznie się o godzinie 20.00.

Podczas muzycznego spektaklu widzowie zobaczą Dawida Ogrodnika, Andrzeja Lamperta, Macieja Miecznikowskiego czy Łukasza Jemioła. Solistom będzie towarzyszyć Małopolska Orkiestra Kameralna pod batutą Joanny Ślusarczyk i instrumentaliści zespołu Anawa pod kierownictwem Pawła Piątka.

comments powered by Disqus