Powstało Międzyuczelniane Centrum Badawcze WODA. Krakowskie ośrodki zajmą się największą bolączką XXI wieku

Powstanie Międzyuczelnianego Centrum Badawczego Woda to w ocenie rektora AGH fot. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

– Powołujemy Międzyuczelniane Centrum Badawcze WODA, łączące zasoby kadrowe i infrastrukturalne trzech uczelni, aby wspólnie podjąć wyzwania badawcze nad kluczowymi aspektami związanymi z deficytem wody – wyjaśnia dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Rektorzy uczelni tworzących Związek Uczelni InnoTechKrak: Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki podpisali porozumienie w sprawie powołania Międzyuczelnianego Centrum Badawczego WODA.

Centrum Badawcze będzie koncentrować swoje działania na jednym z najważniejszych wyzwań XXI wieku, czyli racjonalnym gospodarowaniu zasobami wody. W ramach prac podejmowanych przez jednostkę, realizowane będą badania z dziedziny hydrogeologii, hydrogeochemii i gospodarki wodnej. Prace zmierzają do zintegrowania działań umożliwiających mierzenie i monitorowanie środowiskowego bezpieczeństwa wodnego, redukcji zanieczyszczeń, eliminacji zrzutu ścieków i minimalizacji uwalniania niebezpiecznych substancji chemicznych do środowiska wodnego.

Dbanie o wodę to wspólny sukces

W ocenie prof. Jerzego Lisa, rektora AGH, współpraca krakowskiego środowiska naukowego na rzecz rozwiazywania jednego z najistotniejszych problemów XXI wieku jest „wspólnym sukcesem”.

Z kolei prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej przypomina, że już od 75 lat, Politechnika Krakowska pochyla się nad ilościowymi i jakościowymi aspektami wody.  –  We współczesnym świecie nie ma jednostki, która specjalizuje się w absolutnie wszystkich obszarach zagadnień, stąd idea, by połączyć siły krakowskich uczelni i stworzyć wspólne centrum badawcze o najsilniejszym w Polsce potencjale naukowym w szeroko rozumianym obszarze inżynierii i gospodarki wodnej – zaznacza.

r hab. inż. Stanisław Rybicki, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej, zaangażowany w projekt wymienia atuty ośrodków naukowych, które podjęły ze sobą współpracę. – AGH ma wspaniale rozwiniętą analitykę chemiczną, a Uniwersytet Rolniczy jest w polskiej nauce uznanym autorytetem w dziedzinie zaopatrzenia w wodę mniejszych jednostek osadniczych. Politechnika Krakowska współpracując ze wszystkimi przedsiębiorstwami wodociągowymi w Polsce, ma bazę wiedzy technologicznej, wodociągowej, oczyszczalniowej oraz doświadczenie w rozwiązywaniu codziennych, rzeczywistych problemów związanych z obiektami i urządzeniami do wytwarzania, przetwarzania czy pompowania wody – akcentuje prof. Rybicki.

Wyznaczone cele

Priorytety działań WODY skupiają się przede wszystkim wokół badań nad kluczowymi aspektami zagrożenia deficytem wody.  Celem, które stawia sobie Centrum jest również poprawa i konsolidacja systemów zarządzania zasobami wodnymi odpornymi na zmiany klimatu. Wśród podejmowanych działań będzie także równoważone gospodarowanie zasobami wodny w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym, czy redukcja zużycia wody przemysłowej i ponownego jej wykorzystania.

Jak zgodnie przyznają rektorzy krakowskich uczelni bardzo ważnym zadaniem Centrum WODA będzie kształcenie nowego pokolenia naukowców z umiejętnościami radzenia sobie z wyzwaniami przyszłości w zakresie takich tematów jak woda-energia-żywność-klimat.

News will be here