Ruszają kontrole maseczek w autobusach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 16 do 22 września inspektorzy ruchu MPK wspólnie z policjantami prowadzą kontrole na wybranych liniach aglomeracyjnych i sprawdzają, czy pasażerowie tych linii stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa.

Kontrole są prowadzone przez cały dzień. To odpowiedź na wiele apeli pasażerów, którzy wybierając podróż komunikacją miejską, obserwują brak maseczek u niektórych współpasażerów.

Mieszkańcy również uwagę na to, że część z osób nie reaguje na prośby o zakrycie ust i nosa, całkowicie lekceważąc zagrożenie związane z pandemią koronawirusa.


Ponad 600 kontroli

Podobne kontrole były już prowadzone w granicach miasta Krakowa zarówno w tramwajach jak i autobusach. W okresie pięciu tygodni trwania tej akcji przeprowadzono 623 kontrole.

O obowiązku zakrywania ust i nosa przypominają głosowe komunikaty, informacje zamieszczane na monitorach w pojazdach, a w tramwajach, gdzie tych monitorów nie ma specjalne naklejki umieszczone obok drzwi.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu są także prowadzone wspólne patrole inspektorów ruchu MPK oraz straży miejskiej na ulicach, m.in. na ul. Długiej, gdzie najczęściej dochodzi do blokowania torowisk.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zakończy się we wtorek, 22 września. Tego dnia komunikacja miejska w strefach I i II oraz komunikacja nocna będzie bezpłatna dla wszystkich osób.

comments powered by Disqus