Teatr Bagatela. Kiedy zacznie działać scena pod Kopcem Kościuszki? [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Spektakle, koncerty plenerowe, wystawy – to plan Teatru Bagatela na Strefę K-805 pod Kopcem Kościuszki. Jednak na rewitalizację obiektu i terenu po byłej jednostce wojskowej będzie trzeba jeszcze poczekać.

Teatr zakupił Strefę K-805 w 2013 roku od Agencji Mienia Wojskowego. Wcześniej dwa budynki przy al. Waszyngtona pełniły funkcje garaży dla pojazdów wojskowych. Nieruchomość stała się przede wszystkim zapleczem magazynowym Bagateli.

Baza wojskowa strefą kultury

W przyszłości dawna baza wojskowa ma stać się nowoczesną strefą kultury. Budynki będą nadal służyć teatrowi jako zaplecze magazynowe, produkcyjne i organizacyjno-techniczne. Jednak na całkowitą realizację planów inwestycyjnych będzie trzeba poczekać. Pierwsza przeszkoda to kwestie finansowe, druga: trwająca pandemia koronawirusa.

– Tak duża inwestycja, jaką jest rewitalizacja Strefy K-805 bez wsparcia finansowego jest po prostu niemożliwa. Całkowity koszt realizacji projektu przygotowanego w 2017 roku to kwota 23 milionów złotych. Można go oczywiście podzielić na etapy. Zamierzamy ten projekt również nieco „odchudzić”, jednak w dalszym ciągu będziemy potrzebowali kilkunastu milionów na sfinalizowanie inwestycji. Ten teren i budynki będą w przyszłości służyć działalności kulturalnej, będą udostępniane publiczności w czasie organizacji spektakli, koncertów, wystaw i warsztatów. Chcemy by tętniło tu życie przez cały rok, 7 dni w tygodniu – przyznaje Andrzej Wyrobiec, dyrektor Teatru Bagatela.

W złym stanie technicznym

Od momentu zakupu instytucja organizowała tu m.in. Noc Poezji czy Noc Teatrów, ale i wystawiała spektakle. Widzowie na scenie pod Kopcem Kościuszki mogli zobaczyć m.in. „Szklaną menażerię” czy „Mefisto”.

Jednak m.in. ze względu na brak ogrzewania jesienią i zimą nie mogą się tu odbywać wydarzenia kulturalne.

– Dzięki tej inwestycji zdewastowane i niszczejące garaże stacjonującej tam wcześniej jednostki wojskowej, zostały przeznaczone na cele publiczne. Pomimo złego stanu technicznego, m.in. braku ogrzewania, izolacji, a do niedawna jeszcze braku wodociągu i kanalizacji, zakupione przez teatr budynki radykalnie poprawiły naszą sytuację magazynową i warsztatową oraz, przede wszystkim, warunki pracy twórców i rzemieślników teatralnych. Pozwoliło to też na systematyczne, w miarę posiadanych funduszy, inwestowanie we własne obiekty, a nie w obce środki trwałe – zaznacza Wyrobiec.

Wiosenne przebudzenie?

Warto zaznaczyć, że zakup obiektu został dokonany na preferencyjnych warunkach. Obniżenie ceny o 60 proc. było uwarunkowane tym, że miejsce będzie wykorzystywane tylko i wyłącznie na cele statutowe teatru. Oznacza to, że przez 10 lat od daty zakupu, obiekt nie może być udostępniany podmiotom zewnętrznym na komercyjnych warunkach.

W sierpniu 2020 roku władze Bagateli zwróciły się do Agencji Mienia Wojskowego o skrócenie tego czasu ze względu na trudną sytuację związaną z pandemią. Instytucja chciała w ten sposób pozyskać dodatkowe przychody, ale Agencja nie wyraziła na to zgody.

Ponowne uruchomienie Strefy K-805 dla widzów ma nastąpić wiosną 2021 roku. Jednak i te działania te są uzależnione przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i finansowej.

Zielona strefa

Strefa K-805 to nie tylko dwa budynki. Wokół nich znajduje się park, las i ścieżka prowadząca na Kopiec Kościuszki.

– Nie ma chyba potrzeby powiększania tego terenu. Pielęgnujemy zieleń, mamy baczenie na sowę która mieszka w kominie dawnej kotłowni i jest lokalną atrakcją oraz będziemy udostępniać teren dla naszych gości w czasie organizowanych wydarzeń artystycznych. Te obiekty są miejscem codziennej pracy naszych teatralnych artystów i rzemieślników, dlatego będziemy dbać o to, by nie była ona zakłócana, a teren był bezpieczny dla wszystkich użytkowników – podsumowuje Andrzej Wyrobiec.

comments powered by Disqus