Barometr Krakowski 2018. Mieszkańcy chcą, aby władze walczyły ze smogiem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To już koniec prac nad trzecią edycją Barometru Krakowskiego. W trakcie badania mieszkańcy byli pytani m.in. o ocenę warunków życia w mieście i działań władz. Okazało się, że priorytetem powinna być walka ze smogiem i poprawa warunków przemieszczania się po mieście.

Akredytowani ankieterzy od maja do lipca przeprowadzili łącznie 1469 wywiadów. Tym razem, grupą społeczną, której poświęcono szczególną uwagę, byli seniorzy, z którymi przeprowadzono 501 wywiadów.

Oprócz pytań o warunki życia, krakowianie odpowiadali również, jakie formy komunikacji preferują i o to, jak oceniają poszczególne formy angażowania się w sprawy miasta – w tym budżet obywatelski. Mieszkańcy mieli również okazję określić, czy są zadowoleni ze swojej sytuacji finansowe, zawodowej czy rodzinnej.

Jak zawsze pojawiły się bloki specjalne poświęcone bieżących i ważnych dla Krakowa spraw. Tym razem poświęcono je turystyce, porządkowaniu przestrzeni publicznej z reklam, płaceniu podatków czy Karcie Krakowskiej.

Na co władze powinny zwrócić uwagę?

– Z opublikowanych badań wynika, że w 2018 roku wśród priorytetowych spraw, którymi powinny zająć się władze miasta, dominują zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym i transportem w mieście. Na pierwszym miejscu znalazł się problem smogu (49%), a następnie koszty życia w Krakowie (32%), łatwość przemieszczania się po mieście (27%), dostępność miejsc parkingowych (22%), dostęp i jakość usług medycznych w Krakowie (19%) oraz tereny zielone (18%) – mówi Michał A. Chrzanowski z UJ.

Co przeszkadza mieszkańcom?

Dodał, że w porównaniu z poprzednimi edycjami Barometru Krakowskiego, walka z zanieczyszczeniem powietrza wciąż jest istotna. Inaczej jest z innymi pozycjami na liście. Jak się okazuje, w 2015 roku wysoko widniało bezpieczeństwo, a teraz spadło o kilka pozycji. Krakowianom coraz bardziej przeszkadzają hałas i poruszanie się po mieście.

Mieszkańcy wysoko ocenili atrakcyjność miasta (84%), dostępność usług konsumenckich i publicznych (76%), ofertę kulturalną i rozrywkową (72%), możliwość uprawiania sportu w mieście (63%) oraz bezpieczeństwo (62%).

Co z podatkami?

Wśród pytań ankieterów nie zabrakło tych związanych z płaceniem podatków w Krakowie. I co mogłoby skłonić do ich płacenia. Okazało się, że 70% osób biorących udział w badaniu przyznało, że może to być Karta Krakowska uprawniająca m.in. do zniżek przy zakupie biletów na komunikacje miejską.

- To pokazuje, jaki mamy potencjał podatkowy. Realnie, możemy pozyskać jeszcze od 50 do 90 tys. podatników – przyznaje Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta.

Wyzwania polityki senioralnej

Badanie seniorów wskazuje, że tej grupie zależy przede wszystkim na zapewnieniu usług publicznych dopasowanych do ich potrzeb, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do opieki zdrowotnej.

Jak podaje PAP, tegoroczne badania Barometru Krakowskiego kosztowały 192 tys. zł.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej