Dla zdrowia i urody niekonwencjonalnie

Sauna fot. pixabay.com

Zdrowie, uroda, relaks i lepsze samopoczucie – to podstawowe motywy korzystania z sauny. Jest ona jednym z wielu sposobów dbania o własną kondycję fizyczną, a także psychiczną. Z jej dobroczynnych właściwości mogą skorzystać także krakowianie.

Sposobów na zadbanie o swoje zdrowie i urodę jest mnóstwo. Spośród wielu możliwości warto dla odmiany zdecydować się na saunę. Jest to niewątpliwie przyjemna forma odpoczynku, relaksu i poniekąd spędzenia wolnego czasu. Polecana jest ona osobom przemęczonym, którym potrzebne są chwile spokoju oraz wyciszenia, przyczynia się więc do poprawy samopoczucia.

Sauna zatem pozytywnie wpływa na nastrój, ale przede wszystkim – na zdrowie i wygląd. Jej podstawowym parametrem jest wysoka temperatura, która powoduje pocenie się organizmu. Doprowadza to do jego oczyszczenia z toksyn i usunięcia zanieczyszczeń ze skóry, przez co jej wygląd niewątpliwie ulega pozytywnym zmianom. Z kolei naprzemienne ogrzewanie i schładzanie organizmu skutkuje wzmocnieniem odporności. Sauna wpływa korzystnie na bilans wodny, funkcjonowanie układu oddechowego a ponadto – na poprawę krążenia krwi, dzięki czemu przyspieszony zostaje metabolizm. Możliwość skorzystania z takiego niekonwencjonalnego sposobu pielęgnacji ciała i zapobiegania chorobom dostępna jest chociażby w krakowskim Parku Wodnym.

Sauna leczy?

Aqua Park dysponuje czterema rodzajami sauny, a są to: sucha łaźnia fińska, aromatyczna sauna sucha z drzewa cedrowego, sauna parowa oraz solna. Trzeba podkreślić, że posiadają one różne właściwości, niejednakowe wartości temperatury oraz wilgotności. W przypadku sauny fińskiej ciepło powoduje, że wskutek otwierania się porów skóry, ta oczyszcza się i ulega zmiękczeniu. W łaźniach tego typu, w porównaniu do solnej czy parowej, panują wyższe temperatury, ale niższa wilgotność powietrza. Sauna parowa wskazana jest przy schorzeniach przewlekłych, jak na przykład astma, a także działa skutecznie na bóle mięśni i stawów.

Łaźnia solna natomiast ujemnie jonizuje powietrze oraz wzbogaca go minerałami, jakie znajdują się w soli. Taka łaźnia może stać się zbawiennym miejscem kuracji dla osób ze skłonnościami do schorzeń gardła, krtani, płuc czy oskrzeli, a także dla alergików.

Monika Jaracz

Aktualności

Pokaż więcej