Jaki nośnik Karty Krakowskiej wybrać? [INFORMATOR]

Karta Krakowska fot. LoveKraków.pl

Składając wniosek o wydanie Karty Krakowskiej (KK), mieszkańcy mają możliwość wyboru nośnika i korzystania z systemu ulg, jakie daje karta, w najwygodniejszy sposób. Dostępne są różne opcje, uprawnienia mogą być zapisane zarówno na plastikowej karcie, jak i w telefonie.

Karta Krakowska gwarantuje 20 proc. ulgę na bilety komunikacji miejskiej w I strefie kupowane na okres jednego, dwóch lub trzech miesięcy oraz bilety semestralne. Ale to tylko jedno z jej zastosowań. Karta to także przepustka do szerokiego zakresu ulg i benefitów, jakie oferują partnerzy Krakowskiej Karty. Do weryfikacji uprawnień służą odpowiednie oznaczenia (numery) umieszczone na każdym z nośników. Duży wybór spomiędzy dostępnych nośników jest ułatwieniem, ale może też wprawić w zakłopotanie. Która wersja będzie najwygodniejsza? Jakie rozwiązanie wybrać? Podpowiadamy.

1. Krakowska Karta w wersji plastikowej (KK)

To rozwiązanie dla osób, które chcą mieć w portfelu nową, estetyczną kartę, stanowiącą dowód, że są mieszkańcami Krakowa i/lub płacą tu podatki. Karta Krakowska jest nośnikiem zarówno biletu komunikacji miejskiej, jak też przepustką do szerokiego wachlarza ulg, z których można korzystać dzięki współpracy z partnerami projektu, których liczba stale się powiększa  (między innymi w zakresie kultury, sportu, rekreacji, sposobów spędzania wonnego czasu w mieście).

Do wniosku o wydanie Krakowskiej Karty potrzebne jest aktualne zdjęcie, najlepiej legitymacyjne – wyraźne, by rozpoznanie właściciela karty podczas weryfikacji uprawnień nie stanowiło problemu; fotografie w nakryciach głowy czy inne niepokazujące całej twarzy nie wchodzą w rachubę.

Kartę można zamówić albo do odbioru w Punkcie Sprzedaży Biletów MPK (PSB MPK) albo bezpośrednio do domu – przyniesie ją urzędowy kurier. Wydawanie Kart Krakowskich to przedsięwzięcie o dużej skali, w związku z czym odpowiednia procedura zakłada do 30 dni na weryfikację wniosku i dodatkowo czas potrzebny na dostarczenie karty. Warto więc pamiętać, że opcja dostarczenia za pośrednictwem kuriera, trwa dłużej niż opcja osobistego odbioru w PSB MPK. Można mieć kartę szybciej, jeśli odbierzemy ją w punkcie PSB MPK lub spokojnie poczekać na wygodne dostarczenie do domu. Dostarczona czy odebrana karta od razu jest gotowa do użycia. Można już korzystać z szeregu ulg oferowanych przez partnerów Krakowskiej Karty, a także kupić bilet komunikacji miejskiej w kasie albo w automacie na przystanku. Automat, od razu identyfikuje zaprogramowane uprawnienia, dzięki czemu pozwala wybierać tylko spośród biletów o obniżonej cenie – nie można się więc pomylić.

2. Karta Krakowska w wersji mobilnej (mKK)

Wersja mobilna to wszystkie plusy wersji opisanej wyżej, dodatkowo rozszerzone o fakt, że nie musimy pamiętać o plastikowej karcie. Nasze uprawnienia będą wtedy dostępne w telefonie. Taka opcja jest dostępna po zalogowaniu na stronie kk.krakow.pl.

Podczas kontroli biletów wchodzimy na stronę i klikamy przycisk „Kontrola biletów”. Wygenerowany kod pokazujemy kontrolerowi. MPK pracuje nad osobną aplikacją mobilną, która pozwoli wygodniej korzystać z mobilnej wersji KK, dostępnej obecnie z poziomu przeglądarki internetowej.

3. Krakowska Karta Miejska (KKM)

Czyli standardowy, dobrze znany nośnik biletu, na który można wgrać uprawnienia, jakie daje Krakowska Karta i używać jej już nie tylko jako biletu okresowego (zakupionego z dwudziestoprocentową ulgą obejmującą bilety w I strefie zakupione na okres jednego, dwóch i trzech miesięcy oraz bilety semestralne), ale też dowodu dostępu do szeregu ulg, zniżek i benefitów, jakie zapewnia Krakowska Karta. Uwaga – Karty Krakowskiej nie można wgrać na najstarsze wersje Krakowskiej Karty Miejskiej, które nie miały zdjęcia posiadacza. Po złożeniu wniosku i uzyskaniu mailowego potwierdzenia nabycia uprawnień, trzeba je przed zakupem biletu wgrać na naszą dotychczasową kartę. Należy to zrobić w automacie, wybierając przycisk „Uprawnienia Karty Krakowskiej”. Cały proces trwa tylko chwilkę i zaraz po jego zakończeniu  możemy już kupić bilet po niższej cenie.

4. Krakowska Karta Miejska w wersji mobilnej (mKKM)

To rozwiązanie dostępne od października ubiegłego roku. Funkcjonuje identycznie jak w przypadku opisanej w punkcie 2. mobilnej Karty Krakowskiej. Wersje mobilne mają przewagę nad plastikowymi szczególnie w przypadku pasażerów, którzy płacą podatki w Krakowie, a nie są tu zameldowani. Wybierając wersję plastikową będą oni musieli co roku od nowa wgrywać na nią uprawnienia. W przypadku wersji mobilnej stanie się to automatycznie, oczywiście po złożeniu wniosku i dostarczeniu formularza PIT.

5 Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA)

Karta, która służy osobom podróżującym także poza obszar Krakowa, także może być nośnikiem uprawnień Krakowskiej Karty i umożliwiać dostęp do szeregu atrakcyjnych ulg i benefitów. Trzeba jednak pamiętać, że zniżki na bilety gwarantowane statusem Karty Krakowskiej dotyczą tylko biletów na komunikację miejską w Krakowie, w I strefie.

6. Aplikacja iMKA

To mobilna wersja Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, która umożliwia zakup wszystkich rodzajów biletów, od jednorazowych po zintegrowane z pociągami. Na ten nośnik także można wgrać status Krakowskiej Karty i dzięki temu korzystać z wielu ulg. Powiązanie aplikacji z uprawnieniami Karty Krakowskiej pozwala kupować tańsze bilety okresowe. Podczas składania wniosku musimy podać numer naszej aplikacji. Z kolei podczas kontroli, podobnie jak w przypadku mKK i mKKM, naciskamy duży przycisk „Kontrola biletów” i pokazujemy wygenerowany kod.

7. Krakowska Karta Rodzinna (KKR)

Choć dzieci z rodzin objętych programem Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+ (KKR) mają prawo do bezpłatnej komunikacji miejskiej warto Krakowską Kartę zapisać na Krakowskiej Karcie Rodzinnej, dzięki czemu do oferty w ramach KKR dołączą benefity gwarantowane Krakowską Kartą.

8. Legitymacja studencka

Studenci większości krakowskich uczelni przyzwyczaili się do tego, że ich legitymacja jest równocześnie biletem komunikacji miejskiej. Tak jest też i po wprowadzeniu Karty Krakowskiej – tylko, że taniej. Bilet ulgowy tańszy o kolejne 20 procent to jeszcze lepsza zachęta, by korzystać z komunikacji miejskiej oraz wszystkich benefitów, które gwarantuje Krakowska Karta. Studenci powinni tylko pamiętać o przedłużeniu ważności legitymacji na kolejny rok lub semestr, bo w przeciwnym razie nie mają prawa do ulgi.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej