Jest umowa w sprawie linii kolejowej do Myślenic

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W urzędzie marszałkowskim podpisana została we wtorek umowa na koncepcję nowej linii kolejowej łączącej Kraków z Myślenicami. Do realizacji jeszcze daleka droga, ale to ważny krok w stronę poprawy dostępności komunikacyjnej tego rejonu. A dla Krakowa – szansa na zmniejszenie liczby wjeżdżających do miasta samochodów.

Opracowaniem koncepcji zajmie się firma International Management Services Sp. z o.o. Ma ona sprawdzić, czy inwestycja jest możliwa, opłacalna i uzasadniona. Zadaniem firmy będzie przygotowanie wszystkich potrzebnych wyliczeń – zarówno co do możliwości technicznych, jak i finansowych. Wtedy też dopiero zostaną określone propozycje co do przebiegu linii kolejowej, której budowa będzie z pewnością wyzwaniem ze względu na ukształtowanie terenu.

Od marzeń do realizacji

– To bardzo ważny dzień. Rozpoczynamy pierwszym krokiem ogromny projekt, który, mam nadzieję, doprowadzi do tego, że będzie zrealizowane połączenie Krakowa z Myślenicami – mówił podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Witold Kozłowski.

– Poważnie traktujemy ten projekt. Rząd wpisał to w ramach rządowego programu Kolej Plus – mówił wicemarszałek Łukasz Smółka. – Oczywiście ktoś może powiedzieć, że to nie jest realistyczne. Ale żeby mówić faktycznie o dużych projektach, trzeba najpierw o nich marzyć i my te marzenia rozpoczynamy dziś przygotowaniem koncepcji.

Koncepcja w wakacje

Przygotowanie dokumentów będzie kosztować ponad 441 tysięcy zł. Sprawa dotyczy nie tylko Krakowa i Myślenic – linia miałaby przejeżdżać też przez Świątniki Górne i Siepraw. Wszystkie z tych gmin partycypują w kosztach, a jedną trzecią zapłaci ze swojego budżetu województwo małopolskie.

Koncepcja ma być gotowa już pod koniec lipca tego roku. Sama budowa to ogromny koszt, szacowany na 3-4 miliardy złotych.

Myślenice bardzo czekają na realizację tego zamierzenia, licząc na usprawnienie komunikacji z Krakowem i z lotniskiem w Balicach, ale też na własny rozwój gospodarczy. Dla Krakowa najistotniejsze jest to, że atrakcyjna oferta kolei może zachęcić wiele osób do rezygnacji z dojazdu do pracy samochodem.

comments powered by Disqus