Muzeum Inżynierii Miejskiej schodzi do podziemi

Muzeum Inżynierii Miejskiej czeka na przebudowę. Jak twierdzą przedstawiciele placówki, prace – o których mówi się od dawna mają rozpocząć się w 2018 roku. Budynki zostaną połączone przeszklonymi przejściami i rozbudowane do podziemi. Placówka będzie częściowo zamknięta dla zwiedzających, ale organizowane będą wystawy stałe.

Zapowiadana od dawna modernizacja ma się rozpocząć w 2018 roku i zakończyć w 2020 roku. Jednym z głównych założeń jest rozbudowa zespołu obiektów znajdujących się przy ul. św. Wawrzyńca 15. Ze względu na ścisła ochronę konserwatorską, projektanci zdecydowali, że muzeum zejdzie do podziemi. I to dosłownie.

– W związku z tym zwiększy się powierzchnia ekspozycyjna: z 3200 m2 do prawie 6000 m2. Na czas prowadzonych prac będziemy musieli zamknąć połowę muzeum. Podkreślam jednak, że będą prezentowane wystawy czasowe ukazujące nasze zbiory oraz te o charakterze edukacyjnym – tłumaczy Piotr Gój, dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej. Dzięki temu będzie możliwe prezentowanie czterech wystaw stałych i co najmniej trzech wystaw czasowych.

Z budynku do budynku

Osobne dotychczas budynki będą połączone przeszklonymi, nadziemnymi łącznikami, które pozwolą swobodnie zwiedzać ekspozycję. – Do tej pory goście musieli zdejmować kurtki, przechodząc od budynku do budynku. Po tych zmianach będą mogli przechodzić przez przejścia nadziemne lub podziemne. Będą one przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – kontynuuje dyrektor.

W planach jest również odsłonięcie elewacji hangaru D, w którym znajduje się zajezdnia tramwaju elektrycznego wąskotorowego i wystawy czasowe. Budynek, jak i znajdujący się przed nim plac, czeka na podpiwniczenie, zostanie również przebudowana kondygnacja parteru.

Odnowione zostaną też trzy zabytkowe tramwaje, które zostaną udostępnione publiczności. – Konserwacja będzie na pewno kosztownym zabiegiem, ponieważ tramwaje w większości są budowane ze stali i drewna – ocenia Piotr Gój.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 40 mln zł. Z tego ponad 28 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a prawie 5 mln zł przekazało miasto.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale