Rabka-Zdrój: biblioteka przenosi się na dworzec PKP

fot. pixabay.com
W zmodernizowanym budynku dworca PKP w Rabce-Zdroju znajdzie się miejsce dla Miejskiej Biblioteki Publicznej. Historia placówki sięga 1911 roku. Już wtedy cieszyła się ona dużym zainteresowaniem wśród kuracjuszy. Teraz biblioteka przeniesie się do budynku odnowionego dworca PKP i będzie bliżej podróżnych. Co ciekawe, jej pierwszą siedzibą był dom „Wisła”, zlokalizowany również nieopodal dworca kolei.

Modernizacja obiektu trwała blisko dwa lata. W grudniu zeszłego roku gruntownie wyremontowany dworzec oddano do użytku. Inwestycja pochłonęła 2,5 miliona złotych.

Przeprowadzka trwa

– Na razie mamy dużo pracy – mówi Anna Gąsior z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce-Zdroju. – Mamy 30 tysięcy książek do ułożenia. Wszystkie były w ponumerowanych pudłach, jednak w takcie rozpakowywania i rozkładania na półki wszystko się pomieszało – dodaje i zapewnia, że choć teraz nie ma za bardzo czasu na radość, z przeprowadzki bardzo się cieszy.

W związku z przeprowadzką Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju do 20 marca br. będzie zamknięta. Już niebawem podróżni i mieszkańcy miasta będą mogli zajrzeć do nowej siedziby rabczańskiej biblioteki. Zabytkowy dworzec w Rabce-Zdroju został oddany do użytku po remoncie w grudniu zeszłego roku. – Dworzec i przyległy do niego teren przeszły kompleksowy remont i odnowę. Budynek został odrestaurowany i odzyskał dawny blask. Obok Miejskiej Biblioteki Publicznej w budynku swoją siedzibę znajdzie również Punkt Informacji Turystycznej – informują urzędnicy z rabczańskiego magistratu.

Dworzec z klimatem

Biblioteka publiczna zajmie pomieszczenia na parterze oraz całą powierzchnię na piętrze. W ramach remontu odnowiono zabytkowe elementy wnętrza, m.in. trapezowy strop holu głównego, dwa mozaikowe witraże w półokrągłych oknach, drewnianą klatkę schodową i zabudowę w holu głównym, a także dawne okienka kasowe i znajdujące się przed nimi oryginalne stalowe elementy dawnego wystroju wnętrza. Skrzydła biblioteki na piętrze zostały połączone przeszkloną antresolą, skąd roztacza się widok na cały hol główny.

Obie części obiektu dworca zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także podróżnych mających trudności z poruszaniem się. Nie zabrakło w związku z tym szybu windowego i podnośnika, które umożliwiają dotarcie osobom niepełnosprawnym do części biblioteki znajdującej się na piętrze. W części dworcowej pojawiło się również oznakowanie dla osób niewidomych i niedowidzących.
News will be here

Aktualności

Pokaż więcej