Rozpoczęło się oblężenie krakowskich akademików

Po wakacyjnej przerwie studenci wrócili do akademików fot. Krzysztof Kalinowski, LoveKraków.pl

Trudna sytuacja materialna, duża odległość od uczelni oraz status studenta – to główne kryteria, które dają pierwszeństwo do zakwaterowania w akademikach. Niskie ceny w porównaniu do innych możliwości najmu w Krakowie powodują, że od lat nie słabnie zainteresowanie domami studenckimi. Można w nich znaleźć zakwaterowanie już za 300 złotych miesięcznie.

Rok akademicki 2015/2016 nie przyniósł ze sobą większych zmian, jeśli chodzi o opłaty w krakowskich akademikach. Ceny utrzymały się na tym samym poziomie co w ubiegłym roku bądź minimalnie wzrosły. Średnio kształtują się na poziomie 300-400 złotych miesięcznie.

Jak informuje Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej, ceny w Miasteczku AGH wzrosły o około 10-20 złotych, w zależności od standardu akademika. Tłumaczy, że uczelnia nie chce i nie musi zarabiać na działalność miasteczka, a podwyżki są związane ze wzrostem cen mediów. Zainteresowanie akademikami AGH pozostało na zbliżonym poziomie do lat ubiegłych – większym, niż liczba dostępnych miejsc.

Ilu studentów mieszka w miasteczku?

– Niecałe osiem tysięcy. Każdego roku mamy do dyspozycji 19 z 20 akademików, gdyż strategia Miasteczka Studenckiego zakłada, że każdego roku remontujemy jeden z domów studenckich. W tym roku będzie to "Filutek" – wyjaśnia Bartosz Dembiński.

Zróżnicowane ceny pokojów w Domach Studenckich oferuje również Politechnika Krakowska. Są one zależne od standardu i liczby łóżek w pokoju. 300 złotych trzeba zapłacić za miejsce w trzyosobowej kwaterze o podstawowym standardzie. Komfortowe warunki w jednoosobowym pokoju to już wydatek rzędu 500 złotych za miesiąc. Mimo wszystko, aż 97% lokali mieści się w przedziale cenowym 300-350 złotych. Pozostałe 3% to pokoje w cenie 375-500 zł. W większości Domów Studenckich PK cena nie uległa zmianie.

Przodują Ukraińcy

W czasie roku akademickiego Politechnika Krakowska dysponuje łącznie 2450 miejscami, które niemal zawsze są wypełnione. Znaczny spadek zainteresowania zauważalny jest w okresie wakacyjnym. Wtedy wykorzystywane jest jedynie 15-20% miejsc.

– W połowie września były już zarezerwowane wszystkie dostępne miejsca w pięciu Domach Studenckich PK, a aktualnie kilkadziesiąt osób znajduje się na liście rezerwowej, którą tworzymy na wypadek, gdyby część studentów zrezygnowała w ostatniej chwili z rezerwacji miejsca. Dość znaczną część zainteresowanych spoza Politechniki Krakowskiej stanowili obcokrajowcy, głównie studenci z Ukrainy – mówi Łukasz Żukowski, kierownik Domów Studenckich Politechniki Krakowskiej.

Na UJ ceny bez zmian

Uniwersytet Jagielloński w bieżącym roku akademickim udostępnia studentom 3225 miejsc. Większość pokoi zachowa cenę z ubiegłego roku – 370 złotych, ewentualnie wzrost jedynie o 10 zł. Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego zapewnia, że wszystkie pokoje znajdą swoich lokatorów. Zwraca też uwagę, że uczelnia nie prowadzi żadnych dodatkowych wymogów niż też wymienione w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.

– Tak więc miejsce w domu studenckim przyznawane jest w pierwszej kolejności studentom w trudnej sytuacji materialnej, którym codzienny dojazd do uczelni w znacznym stopniu utrudniłby lub uniemożliwiał studiowanie. Główne warunki przyznania miejsca to dochód netto na osobę w rodzinie oraz odległość od miejsca zamieszkania do uczelni – wyjaśnia.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej