Szalom! Kazimierz zamieni się w miejsce spełnionych marzeń

Szalom na Szerokiej/Archiwum fot. LoveKraków.pl

Już 22 czerwca w Krakowie rozpoczyna się 28. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Motywem przewodnim będzie Syjon. Przez 10 dni na Kazimierzu odbędą się łącznie 134 wydarzenia, w tym koncerty, wykłady, zwiedzania czy warsztaty. Oprócz tego czeka nas światowa premiera utworu „Dybuk” dedykowana Davidowi Krakauerowi oraz niezwykły projekt Sambation.

„Mamy nadzieję, że każdy z was – uczestników festiwalu, odkryje swój własny Syjon”. Odkrywać go będziemy od 22 czerwca do 1 lipca w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. To właśnie miejsce, do którego się tęskni i w którym spełniają się marzenia, będzie motywem przewodnim 28. edycji.

Odbicie świata

Chociaż Syjon ma wiele znaczeń, nas najbardziej interesuje jego duchowy wymiar. Doszliśmy pod tę górę, nie zapominając skąd jesteśmy – mówi Janusz Makuch,  dyrektor FKŻ. – Nasz festiwal podąża za nieustannie ulegającym zmianom żydowskim życiem w diasporze i Izraelu. To lustro, które z jednej strony odbija piękno tego świata, a z drugiej skupia energię tego, który obecnie ma miejsce w diasporze, a zwłaszcza w Izraelu, w Syjonie – dodał.

Tegoroczne wydarzenie odbywa się w roku trzech istotnych rocznic – 70-lecia powstania Państwa Izraela, 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 30. roku istnienia FKŻ. Wydarzeń jak co roku – nie zabraknie.

Sambation w mieszkaniu

Jednym z intersujących punktów programu jest Sambation. To artystyczny projekt przygotowany wspólnie z jerozolimskimi artystami, działającymi jako kolektyw Hamiffal (hebr. fabryka). W pustym mieszkaniu rodziny Bosaków, mieszczącym się przy ul. Św. Sebastiana 32, będą się odbywały wystawy, happeningi, instalacje czy warsztaty. Będą miały związek z historią właścicieli wspomnianego lokum oraz polsko-żydowskiego dziedzictwa Kazimierza. Warto dodać, że rodzina od czasów wojny mieszka w Izraelu.

Kamienica została przez nich kupiona w 1910 roku. Rodzina mieszkała tam do czasu przeniesienia do getta w 1941 roku. Józef Bosak, który jako jeden z nielicznych członków rodziny przeżył wojnę, w 1949 roku wyemigrował do Izraela.

Będzie światowa premiera

Wśród licznych wydarzeń warto również zwrócić uwagę na światową premierę utworu „Dybuk”, skomponowanego przez Wlada Marhultsa na specjalne zamówienie festiwalu, dedykowanego Davidowi Krakauerowi. Klasyki w Południe będzie można posłuchać 24 czerwca od godziny 12.00 w synagodze Tempel.

Spacery po Kazimierzu

Nie zabraknie tradycyjnego odkrywania Kazimierza. Tym razem będziemy „spacerować po Kazimierzu tak, żeby go nie zobaczyć”. Uczestnicy wypraw zobaczą to miejsce z zupełnie innej strony – jako nieoczywiste i wyobrażone. Przewodnikami będą wcielający się w różne postacie aktorzy: Lena Schimscheiner, Jan Sobolewski, Karol Kubasiewicz i Katarzyna Zawiślak-Dolny. Więcej informacji na temat zapisów na stronie http://www.jewishfestival.pl

A teraz coś dla fanów odkrywania nowych smaków. Odbędą się warsztaty kulinarne Moshe Bassona, które będą dotyczyć potraw i produktów wymienianych w Biblii. Przykładowo to czerwona zupa z soczewicy (która tak naprawdę jest zielona), ciasta babki króla Dawida, siedem biblijnych upraw czy zioła i przyprawy.

Tradycyjny Szalom

Jak zawsze, w trakcie FKŻ odbędzie się tradycyjny Szalom na Szerokiej. Tym razem wydarzenie odbędzie się 30 czerwca. Wystąpią Abatte Barihun –izraelski wirtuoz saksofonu, pochodzący z Etiopii i Jazz Band Młynarski-Masecki. Zespół w swojej twórczości odwołuje się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych lat międzywojennych.

Szczegółowy program na stronie http://www.jewishfestival.pl

 

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale