Tak korzystają z programu Mieszkanie Plus

Zdjęcie przykładowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rządowy program Mieszkanie Plus jest w fazie rozwoju. Kierowany głównie do osób, które nie mogą sobie pozwolić na kredyty lub nie stać ich na opłatę czynszu na komercyjnych zasadach, może być wybawieniem od braku własnego mieszkania. Dzięki programowi rozwijają się również mniejsze miejscowości. Wraz z dostępnością mieszkań, spaść może potrzeba migracji do dużych miast w poszukiwaniu własnych czterech kątów.

140 mieszkań w Skawinie

– Dostępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją wykupu są bardzo potrzebne, również w Skawinie i w Małopolsce. Rozpoczynająca się inwestycja jest odpowiedzią na potrzeby przyszłych najemców – mówił w 2017 roku wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Skawina jako drugie miasto w Małopolsce podpisało umowę na budowę rządowych mieszkań. Przy ul. Torowej i Skawińskiej, na 1,5-hektarowej działce powstanie siedem czteropiętrowych bloków, w których znajdzie się 140 mieszkań.

– Skawina jest przykładem gminy, w której biznes czuje się dobrze, dowodem na to jest obecność dużych firm, które działają na tym terenie. Z kolei pracodawcy to bardzo ważny partner w realizowaniu programu Mieszkanie Plus, ponieważ to oni uwiarygadniają potrzeby mieszkaniowe w danej lokalizacji – zaznaczał na podpisaniu umowy w zeszłym roku Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A.

Korzyści z rządowych mieszkań

Więcej mieszkańców równa się większy wpływ do kasy gminy i zwiększenie przychodów gminnych spółek – tych odpowiedzialnych za utrzymanie czystości oraz za dostarczanie wody. Zdaniem ekspertów, program może też pobudzać przedsiębiorczość i poprawiać wizerunek gmin, bowiem tereny, które leżały odłogiem, mają szansę na spektakularną przemianę i wykorzystanie ich w dobrym celu.

Najprościej jednak będzie oddać głos komuś, kto z własnego doświadczenia wie, jak program wpływa na gminę, którą zarządza. Zakliczyn to miasto położone w powiecie tarnowskim. Władze miejskie zdecydowały o wejściu w spółkę z BGK Nieruchomości. Powstaną więc tam dwa bloki z 70 mieszkaniami, ich koszt to ok. 9 mln złotych.

– Decyzję o przystąpieniu do programu podjęliśmy z uwagi na oczekiwania naszych mieszkańców. W mieście i gminie nie ma takich budynków, gdzie byłyby mieszkania na wynajem. Wyszliśmy naprzeciwko, przede wszystkim młodym – mówi burmistrz Zakliczyna, Dawid Chrobak.

Władze gminy nie robiły niczego na oślep. Najpierw oszacowali potrzeby. – Zaczęliśmy od ankiet na stronie internetowej. Spłynęło ich do nas około 160 – stwierdza Chrobak.

Mieszkańcy będą mieć do dyspozycji dwie lokalizacje: w pierwszym budynku niedaleko centrum miasta znajdzie się 30 mieszkań, w drugim, w Paleśnicy 40. – Program przewidywał budowę tam, gdzie mieszkańcy mają dostęp do szkoły, przedszkola, terenów rekreacyjnych. I właśnie te tereny spełniają dane warunki.

Jeśli chodzi o korzyści płynące dla gminy, to burmistrz uważa, że nie chodzi głównie o to. – Teraz nie ma problemów z logistyką, z dojazdem. Ludzie szukają spokojnych miejsc z czystym powietrzem, odpowiednim poziomem edukacji i to u nas w gminie jest – zaznacza.

Dawid Chrobak musi jednak patrzeć na budżet. – Mniejsze miejscowości nie mają u siebie dużych przedsiębiorstw, dlatego dochody są oparte na lokalnych działalnościach i osobach fizycznych. Im bogatsze jest społeczeństwo, tym bogatsza jest gmina – stwierdza. Rozwiązanie problemów mieszkaniowych może pobudzić ludzi do przedsiębiorczości. Tak jak program 500+ ruszył lokalną gospodarkę. – Po tym roku mogę powiedzieć, że mamy wyższy dochód z PIT-u o milion złotych na plus – mówi Burmistrz.

Plany i realizacje

Jak na razie rządowe mieszkania zostały oddane w Białej Podlaskiej, Jarocinie i Kępnie – w sumie 480 lokali. Na finiszu jest budowa bloków w Gdyni, gdzie na rynku pojawią się 172 nowe mieszkania. Podobnie jest w Wałbrzychu. Tam lokatorzy będą mogli się wprowadzić jeszcze przed świętami. Kolejne mieszkania mają zostać oddane na przełomie lutego i marca. Wałbrzyszanie w ten sposób będą mogli skorzystać z 215 mieszkań. Mieszkanie Plus to jednak nie tylko mniejsze miasta, ale również te duże. W stolicy ma powstać 10 tys. mieszkań, w Krakowie 1,1 tysiąca.

comments powered by Disqus