Za dwa tygodnie startuje budowa gigantycznej drogi i linii tramwajowej [ROZMOWA]

Wizualizacje Trasy Łagiewnickiej fot. Budimex

Budowa Trasy Łagiewnickiej mającej połączyć Kurdwanów z Ruczajem rozpocznie się za dwa tygodnie. Członek zarządu spółki, która nadzoruje inwestycje, zapewnia że utrudnienia dla mieszkańców nie będą zbyt wielkie, jednak nie da się ich wykluczyć całkowicie. Krzysztof Migdał w rozmowie z LoveKraków.pl zdradza, że w wakacje tramwaje na Kurdwanów mogą nie dojeżdżać.

Patryk Salamon, LoveKraków.pl: Budowa Trasy Łagiewnickiej ma rozpocząć się za dwa tygodnie. Termin nie jest zagrożony?

Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki Trasa Łagiewnicka: Zgodnie z planem 22 lutego przekazujemy teren budowy wykonawcy. Firma Budimex zgłosiła już do nas gotowość rozpoczęcia robót w możliwym do realizacji zakresie. Zgodnie z ustaleniami będą to przede wszystkim prace porządkowe oraz rozpoczęcie pierwszego etapu prac budowlanych, na który mamy już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Co będzie robione w ramach pierwszego etapu?

Wykonawca będzie musiał przeprowadzić prace rozbiórkowe, czyli usunięcie płotów, ogrodzeń, pozostałości budynków oraz sieci. Firma będzie miała czas około miesiąca na przygotowanie obszaru. To jest niewielki zakres, ale niezbędny do rozpoczęcia prac budowlanych.

Wspomniał Pan również o pierwszych pracach budowlanych, gdzie się rozpoczną?

Posiadamy ZRID na fragment robót w rejonie węzła z planowaną ulicą 8 Pułku Ułanów.

Zezwolenia na całość, kiedy można się spodziewać?

ZRID jest procedowany, dokumentacja z naszej strony została wykonana i przekazana w całości. Pod koniec marca powinniśmy otrzymać wszystkie wymagane zgody.

Wtedy wystartują już wszystkie prace?

Na przełomie marca i kwietnia rozpoczęlibyśmy roboty główne. Czekamy na poprawę warunków atmosferyczny. Nie chcemy przed Świętami Wielkanocnymi generować utrudnień na drogach, kiedy istnieje prawdopodobieństwo wzmożonych podróży. Mamy taką możliwość rozplanowania prac, żeby uniknąć tworzenia utrudnień dla mieszkańców.

Utrudnień nie da się uniknąć. Gdzie należy się ich spodziewać?

Dla całej inwestycji utrudnienia dla mieszkańców będą minimalizowane. Krakowianie niedogodności mogą spodziewać się w miejscach, gdzie wykonawca będzie wykonywał przekroczenia poprzeczne ciągów komunikacyjnych, np. ulicy Zakopiańskiej oraz Turowicza. Nie unikniemy też utrudnień na włączeniu ulicy Witosa do ul. Turowicza, gdzie będzie rozpoczynał się tunel.

Można mówić o konkretnych terminach utrudnień?

Harmonogram robót jest tak przewidziany, aby absolutnie minimalizować utrudnienia dla krakowian. Główny trzon robót rozpocznie się w okresie wakacyjnym, kiedy ruch na drogach jest najmniejszy.

Szczególnie mieszkańcy Kurdwanowa będą mogli odczuć pracę. Planowane jest czasowe wyłączenie pętli tramwajowej.

Zobowiązaliśmy Budimex, aby prace wykonał w okresie wakacyjnym, więc mogę zadeklarować że pracę nie potrwają dłużej niż dwa miesiące. Wykonawca ma nieprzekraczalny termin, aby 1 września pętla była przejezdna dla tramwajów, a wszystkie prace w jej rejonie muszą się skończyć przed 1 października.

Przez wakacje nie będą w takim razie kursować tramwaje na Kurdwanów?

Organizacja transportu zastępczego jest jeszcze ustalana. Najprawdopodobniej uruchomione będą dwukierunkowe tramwaje, które nie muszą wykonywać nawrotek na pętli. To jest założenie, które będzie najprawdopodobniej wprowadzone, chyba że z jakiś względów nie będzie można tego zastosować. Wykonawca prace związane z ruchem tramwajowym będzie musiał robić w bardzo rygorystycznych ramach czasowych.

Co przez okres zamknięcia pętli będzie robione?

Montowane będą dodatkowe rozjazdy, przeprowadzana korekta geometrii łuku na samej pętli oraz wymienimy sieć trakcyjną.

Pierwotny harmonogram zakończania inwestycji nie został zmieniony?

Całość robót wraz z procedurami odbiorowymi zakończona ma zostać do 31 grudnia 2020 r.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale