„Bezimienny/Nieznany” w Teatrze KTO. Historie migrantów pozamykane w walizkach

fot. mat.prasowe Teatru KTO

To będzie opowieść o współczesnej migracji. 18 lutego Teatr KTO zaprasza na spektakl „Bezimienny/Nieznany”.

Spektakl Fundacji Gra/nice zostanie zagrany w Krakowie tylko raz. „Bezimienny/Nieznany” to opowieść o przyczynach i okolicznościach, w których bezimienni bohaterowie podejmują decyzję o opuszczeniu swoich domów.

– To spektakl z pogranicza teatru wizualnego, teatru fizycznego, teatru lalek oraz tańca w powietrzu, poruszający trudne aspekty współczesnej migracji. Opowiada o przyczynach i okolicznościach, w których bezimienni bohaterowie podejmują decyzję o opuszczeniu swoich domów – mówi Faustyna Ostróżka z Teatru KTO.

Twórcy stawiają wiele pytań i zastanawiają się, co sprawia, że ludzie decydują się porzucić swoje dotychczasowe życie i wyruszyć do miejsc, gdzie nie ma rodziny i przyjaciół.

Historie wplecione w dramaturgię spektaklu dotyczą poszukiwania bezpiecznej przystani w okrutnym świecie, w którym często trzeba poświęcić cały swój dobytek i przeszłość, aby mieć jakąkolwiek przyszłość dla siebie i najbliższych.

Wspólna podróż z widzem

„Spektakl jest formą wspólnej podroży z widzem, podczas której na świat wydostają się kolejne historie migrantów pozamykane w walizkach, opowiadane bez słów, przy akompaniamencie dźwięków muzyki tworzonej na żywo, za pomocą instrumentów muzycznych i przedmiotów codziennego użytku” – czytamy w opisie spektaklu.

Głównym elementem scenografii będzie statek towarzyszący bohaterom w wyprawie do miejsca mającego stać się nowym domem. Trzymając w dłoni bilet podróżny widzowie sami decydują o przebiegu historii, która zostanie im opowiedziana.

Spektakl „Bezimienny/Nieznany” powstał z inspiracji serią „Wojny dorosłych, historie dzieci”, powieścią graficzną „Przybysz” Shauna Tana, „Wędrówką Nabu” Jarosława Mikołajewskiego, reportażem „Dzieci z dworca Brześć” Mariny Huli i Moniki Głuskiej-Durenkamp i wspomnieniami emigrantów.

Przedstawienie  „Bezimienny/Nieznany” można zobaczyć 18 lutego o godz. 19.00 w Teatrze KTO (ul. Zamoyskiego 50).

W lutym teatr zaprasza również m.in. na komedię Krzysztofa Niedźwiedzkiego „Stroiciel grzebieni” (15, 16 i 17 lutego) oraz najnowszą premierę „Serena – traktat o samogłoskach” wyreżyserowanej przez Katarzynę Annę Małachowską (25 i 26 lutego).

comments powered by Disqus