Kraków dostał z unijnej kasy 303 mln złotych na inwestycje

Miasto dostanie kolejne pieniądze z Unii Europejskiej na realizację inwestycji komunikacyjnych. Dyrektor ZIKiT, Jerzy Marcinko, po spotkaniu w Centrum Unijnych Projektów Transportowych dostał zapewnienie, że Kraków otrzyma 303 miliony złotych na remont ul. Mogilskiej, al. Jana Pawła II, Ronda Czyżyńskiego oraz budowę estakady tramwajowej Lipska-Wielicka.

Trwające inwestycje komunikacyjne nie miały do tej pory zapewnionego finansowania ze środków unijnych. Jerzy Marcinko, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, dopiero we wtorek dostał zapewnienie od szefostwa Centrum Unijnych Projektów Transportowych, że pieniądze dla Krakowa będą przyznane. – Nie ma większych przeszkód, aby podpisać umowy – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Marcinko.

Pieniądze z UE przyspieszą inwestycje

Przebudowa ul. Mogilskiej, al. Jana Pawła II oraz torowiska pomiędzy rondem Mogilskim a Placem Centralnym ma kosztować 115 mln złotych. 59 procent tej kwoty ZIKiT chciał uzyskać ze środków unijnych. Dopiero teraz urzędnicy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ dyrekcja CUPT przyznała dofinansowanie. – Prowadziłem we wtorek rozmowy w Warszawie. Efektem spotkania jest decyzja, że Kraków otrzyma pieniądze, o które wnioskował – informuje nas Jerzy Marcinko.

Dyrektor ZIKiT zaznacza, że do podpisania ostatecznej umowy jeszcze nie doszło, ponieważ warszawscy urzędnicy dokonują ostatecznego sprawdzenia złożonych dokumentów. – Merytorycznie temat jest niemal zamknięty. Musimy tylko ujednolicić nazwy w projekcie, ale to nie zajmie dużo czasu – dodaje Marcinko. – To tylko kwestie techniczne nie mające skutków finansowych – cieszy się szef miejskiej jednostki.

Miasto, aby przyspieszyć przebudowę ul. Mogilskiej, stworzyło plan, który prawdopodobnie uda się zrealizować w tym roku. – Mam zapewnienie, że 90 procent środków unijnych będzie przelane na konto urzędu. Taki wariant pozwoli nam na bieżąco płacić wykonawcy, który z tej racji powinien przyspieszyć inwestycję – dodaje Jerzy Marcinko.

Estakada Lipska-Wielicka również z dofinansowaniem

Kolejną inwestycją, która czekała na pieniądze z Brukseli, była budowa estakady tramwajowej nad torami kolejowymi, łącząca ulicę Lipską z Wielicką. – Ten projekt również będzie miał zapewnione dofinansowanie – zdradza nam dyrektor ZIKiT. Kontrakt opiewa na kwotę 205 mln złotych.

Zwiększone zostało dofinansowanie z poziomu 59 do 85 procent. W tej sytuacji wkład własny miasta wynosi 23 mln złotych. – Musimy tylko udowodnić, że inwestycja będzie służyć do celów transportu zbiorowego – mówi Jerzy Marcinko. W ramach zadania przebudowywany jest układ drogowy w rejonach ulicy Lipskiej. – Jednak nie powinno to wpłynąć na pozytywne rozstrzygnięcie CUPT.

comments powered by Disqus