Dziewięć firm chce przebudować budynek dworca w Swoszowicach [WIZUALIZACJE]

fot. PKP SA

Nie brakuje chętnych do planowanej przez PKP SA przebudowy budynku dworca kolejowego w Swoszowicach. Wszystkie złożone oferty przekraczają jednak zakładany budżet.

Zgodnie z planem budynek ma odzyskać dawny wygląd do końca 2021 roku. To będzie duża zmiana, ponieważ obiekt po trwającej od 1998 roku przerwie znów zacznie służyć pasażerom. Będzie można skorzystać z poczekalni, toalety, będą też pomieszczenia przeznaczone pod wynajem, np. z myślą o sklepie czy punkcie gastronomicznym. Znajdzie się też miejsce dla filii Centrum Kultury Podgórza.

Urodzaj ofert

W czwartek spółka PKP otworzyła oferty w przetargu na przeprowadzenie prac. – W postępowaniu wpłynęło łącznie dziewięć ofert. Obecnie komisja przetargowa sprawdza je pod kątem formalnym i prawnym – mówi nam Bartłomiej Sarna z PKP SA.

Kolejarze planowali wydać na tę inwestycję prawie 8,8 mln zł. Tymczasem nawet najtańsza ze złożonych ofert opiewa na prawie 9,5 mln zł, a stawkę zamyka cena 14,7 mln. PKP SA muszą teraz zdecydować, czy zwiększyć budżet i rozstrzygnąć przetarg, czy też go unieważnić.

Oficjalnej decyzji jeszcze nie ma, ale można się spodziewać, że pierwszy scenariusz jest bardziej prawdopodobny. – Planujemy, że rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi w I kwartale tego roku – dodaje Bartłomiej Sarna.

Nowe otoczenie

Renowację przejdzie elewacja XIX-wiecznego budynku, a jej detale architektoniczne podkreśli iluminacja. Oprócz tego wymienione zostanie całe poszycie dachowe wraz z więźbą, a także drzwi i okna, które zostaną odtworzone na wzór historyczny. Projekt zakłada też wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i wzmocnienie lub wykonanie nowych stropów.

PKP zapowiada metamorfozę otoczenia budynku. Na nowo zostaną ułożone chodniki, a przy nowej drodze znajdzie się 15 miejsc postojowych, w tym dwa dla niepełnosprawnych. Będzie też nowe oświetlenie, ławki i kosze oraz stojaki rowerowe. Z placu przed dworcem na ulicę Hubalczyków będzie się można dostać dzięki nowym schodom i pochylni.

Przystanek osobno

Niezależnie od przygotowań do remontu budynku planowana jest też inna inwestycja. Przebudowane zostaną perony przystanku, a obok nich powstanie układ drogowy i parking Park&Ride. Więcej o tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus