Ekologicznie na wiosnę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ruszył kolejny etap projektu Ekorewolucja. Jak na razie mieszkańcy mogą uczestniczyć w nim bez wychodzenia z domu. Po odwołaniu obostrzeń Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza do Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM Symbioza.

Ekorewolucja to kampania zorganizowana przez miasto. Ma na celu edukację ekologiczną mieszkańców i poruszanie problemów związanych ze środowiskiem. Składać się ma z czterech części tematycznych: wiosna, lato, jesień, zima.

W każdej z pór roku w kampanię będzie zaangażowana inna jednostka miejska i poruszane będą inne problemy. Teraz przyszła kolej na ZZM.

Ekologiczne zakładki z zadaniami

ZZM przygotowało dla mieszkańców kalendarz w formie zakładek do książek, który ma pokazywać, na czym polega „Zero waste”. – Na każdy miesiąc roku przewidziana jest inna zakładka do książki odpowiadająca nowemu zadaniu – tłumaczy Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej. – Są to zadania typu „nie marnuj jedzenia” albo „nie używaj jednorazowych opakowań”.

Mikolaszek wyjaśnia, że wszystkie działania, które każdy z nas może wykonać samodzielnie, a które przyczyniają się do ochrony środowiska, zostały zebrane w formie kalendarza, który ma ułatwić mieszkańcom przyswojenie i zrozumienie pojęcia „zero waste”. – Dzieląc działania „zero waste” chcemy dać mieszkańcom wskazówki, jak mogą włączyć się w takie czynności – podsumowuje.

Dodatkowo każdy miesiąc kalendarza związany jest też z jedną miejską legendą. – Legendy natomiast są związane z zadaniami, by ułatwiać mieszkańcom ich wykonywanie – zaznacza Mikolaszek.

Łąki kwietne

Co roku ZZM sadzi łąki kwietne. Obecnie zasadzono już ponad 20 ha, ale w planach jest zasianie kolejnych. – Ma to na celu wspieranie bioróżnorodności, ponieważ z powodu działań człowieka fauna i flora w mieście ubożeje – zaznacza Mikolaszek.

– Ma to też być swojego rodzaju odwrotem od tej „zieleni od linijki” – zauważa Mikolaszek. Zwraca uwagę, że na łąkach kwietnych występuje wiele gatunków roślin, w przeciwieństwie do trawnika, który jest jednym gatunkiem.

Martwe drewno”

ZZM chce stworzyć ścieżkę edukacyjną „Martwego drewna”. Pragnie również edukować mieszkańców poprzez projekt „Sędziwe drzewo”. Celem projektu jest wyznaczanie drzew w „podeszłym wieku”, które nie są pomnikami przyrody, ale „należy” im się ochrona.

Będą one ogradzane, by mieszkańcy nie podchodzili pod samą koronę takich drzew. Związane jest to z tym, że u takich drzew w mniejszym stopniu prowadzi się prace pielęgnacyjne, przez co człowiek może być narażony na niebezpieczeństwo. Z drugiej strony drzewo ma być chronione przed uszkodzeniem przez człowieka.

Odpadające samodzielnie gałęzie tworzą owe „martwe drewno” dookoła drzewa, wspomagając bioróżnorodność, ponieważ są miejscem zamieszkania wielu zwierząt, a także poprawiając warunki środowiskowe drzewa.

– Takie drzewa będą ogradzane, oznaczane specjalnymi tabliczkami, a gleba pod nimi będzie mulczowana tak, aby mogło się „godnie zestarzeć” - kwituje Mikolaszek.

Pasieki

W Krakowie zakładane są też pasieki po to, by zwiększać ilość tzw. zapylaczy. W tym momencie w mieście funkcjonuje dziewięć pasiek, które są sponsorowane przez firmy zewnętrzne. Pasieki są stawiane np. na dachach budynków, jeśli tylko dach się do tego nadaje. Jedna z pasiek znajduje się też przy Centrum Edukacyjnym ZZM Symbioza.

A jeśli już mowa o Symbiozie...

Jak na razie mieszkańcy mogą udać się jedynie na wirtualny spacer po Centrum Edukacyjnym ZZM Symbioza. Gdy jednak sytuacja epidemiologiczna minie, ZZM zaprasza w swoje skromne progi. W Symbiozie funkcjonuje ekspozycja stała, której gospodarzami są borsuk, rzekotka, puszczyk i buk. Ekspozycja jest podzielona na salę dzienną i salę nocną i daje możliwość poznania lasu z zupełnie innej strony i wszystkimi zmysłami.

Centrum będzie też prowadziło warsztaty o zagadnieniach ekologicznych i przyrodniczych. Poruszane są też tematy związane z parkami krajobrazowymi i lasami. Symbioza oferuje też spacery terenowe, a także warsztaty w pracowniach ceramicznych, gdzie będzie można wypalać szkło i glinę. Oprócz tego uczestnicy będą mogli poznać smaki lasu w pracowni kulinarnej.

ZZM planuje też zorganizowanie warsztatów dla seniorów, a także łączonych, by mogli w nich uczestniczyć i najmłodsi, i najstarsi.

Zwierzostrefy”

W parkach są wydzielane specjalne ekostrefy, zwane też zwierzostrefami, w których ograniczone są do minimum zabiegi pielęgnacyjne. Prace przy drzewach w takich strefach są ograniczone do zabezpieczenia przed ewentualnym wypadkiem.

Ma to na celu zwiększenie bioróżnorodności i zapewnienie ptakom lub małym ssakom bezpiecznego miejsca do życia, wolnego od ingerencji człowieka.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej