Jak działają sklepy podczas epidemii?

fot. krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Supermarkety, drogerie i piekarnie próbują zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. W tym celu sklepy ograniczają kontakt pomiędzy pracownikami a klientami, dezynfekują lokale i kierują się w stronę płatności bezgotówkowych.

Kilka dni temu Ministerstwo Rozwoju wydało wytyczne dla ciągle otwartych placówek handlowych. Przedsiębiorcy starają się teraz do nich dostosować.

Całodobowe delikatesy Kocyk w Krakowie wdrażają zmiany. – Umieszczamy w sklepach skrzynki odgradzające klientów od kasjerów stojących za ladą i bariery z pleksi. Poza tym pracownicy noszą rękawiczki i stosują płyny dezynfekujące po każdym kontakcie z klientem – mówi Andrzej Koc, właściciel sieci. – Czekamy jeszcze na inne środki zapobiegawcze, bo wiele z nich jest trudno dostępnych.

– Liczby osób jednocześnie znajdujących się w sklepie na razie nie ograniczamy z uwagi na niewielki ruch. A jeśli zdarzy się, że w sklepie pojawi się więcej niż kilka osób, to klienci sami czekają na wejście do sklepu, żeby nie robić tłoku – dodaje Koc.

Piekarnie

Dariusz Warzecha, dyrektor zarządzający siecią piekarni Buczek mówi, że już od zeszłego tygodnia podejmowane są działania przeciwwirusowe, w tym dezynfekcja lokali czy zabezpieczenie niepakowanego towaru, który znajdował się w bliskim kontakcie z klientami.

– Jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy ograniczenia w liczbie osób w sklepach. Podzieliliśmy obowiązki – jedna osoba odpowiada za kasę i kontakt z pieniędzmi, pozostałe osoby podają towar, natomiast obsługa stale pracuje w rękawiczkach – wyjaśnia Warzecha.

Lokale serwujące wyroby piekarskie pod szyldem marki Awiteks przy ul. Bosackiej i Budryka zostały zamknięte, choć otwarte są nadal te w galeriach handlowych. Piekarnia informuje, że wszystkie produkty sprzedaje obecnie na wynos, a pracownicy znają zalecenia dotyczące dezynfekcji.

Drogerie i supermarkety

Sieć drogerii Rossmann zaleca robienie zakupów z domu przez Internet. W ten sposób ogranicza się kontakt do minimum, bo wystarczy przyjść do danej drogerii i odebrać już skompletowane produkty.

Ponadto drogerie są zaopatrzone w kasy samoobsługowe, gdzie sami pakujemy zakupy, płacimy kartą i pakujemy, a ekrany są regularnie dezynfekowane przez pracowników. Zasady Rossmanna obejmują również niekorzystanie z testerów produktów do makijażu czy ograniczenie zakupów do trzech sztuk każdego produktu.

Lewiatan proponuje, aby robić zakupy szybko i sprawnie oraz przychodzić samemu, bez rodzin. Sieć bierze pod uwagę zachowanie odległości od kasjera i pozostałych klientów, używanie rękawiczek przy kontakcie z pieczywem, owocami i warzywami oraz niedotykanie produktów, których nie mamy zamiaru kupić. Płatność bezgotówkowa – telefonem lub kartą – jest równie ważna, aby uniknąć kontaktu z pieniędzmi.

Biedronka skraca godziny pracy sklepów w całym kraju, te otwarte będą w godz. 8:00–20:00. W strefie wejścia do sklepu staną podajniki z płynem dezynfekującym, a przy kasach pojawią się chusteczki nawilżane. Pracownicy natomiast będą kontrolować liczbę osób znajdujących się jednocześnie w sklepach.

Firma wprowadza również pracę rotacyjną, a pracowników, którzy ukończyli 60 lat, zwalnia z obowiązku świadczenia pracy, którym to pensja dalej będzie wypłacana w normalnym wymiarze.

News will be here