Jak pogodzić ochronę zabytków z rosnącą liczbą turystów? O tym dyskutować będą delegaci z całego świata

Otwarcie kongresu OWHC na Rynku Głównym fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W niedzielne popołudnie na Rynku Głównym oficjalnie rozpoczął się Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa. W naszym mieście gości prawie 400 delegatów z pięciu kontynentów.

Tym razem motywem przewodnim wydarzenia jest „Dziedzictwo i turystyka”. Podczas kongresu delegaci będą rozmawiać o doświadczeniach miast historycznych. Wymienią się m.in. spostrzeżeniami w kwestii mądrego wykorzystywania zasobów dziedzictwa i zastanowią się, jak w zarządzanie miejscami światowego dziedzictwa włączać mieszkańców.

Na otwarcie: pochód

Kongres OWHC otworzył Pochód Tradycji i Miast Członkowskich OWHC, który przeszedł przez ulice Starego Miasta. Barwny korowód prowadził Lajkonik. W korowodzie wzięli również udział m.in. roztańczeni mieszkańcy dworu, w których wcielili się tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” i Bractwo Kurkowe W pochodzie wzięło również udział prawie 300 wolontariuszy niosących flagi różnych miast.

Oficjalne otwarcie

Następnie na scenie przy kościele św. Wojciecha rozpoczęła się uroczystość otwarcia Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa.

– Kraków plasuje się – w zależności od rankingu w pierwszej piątce czy dziesiątce najatrakcyjniejszych kierunków turystycznych w Europie. W 2018 r. przez  Rynek Główny przepłynęło blisko 13,5 miliona gości – mówił podczas otwarcia wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.

Podkreślił, że duża i stale rosnąca liczba turystów powoduje szereg wyzwań i pytań.

– Jak pogodzić ochronę skarbów naszego dziedzictwa z rozwojem oferty turystycznej? Jakie środki mogłyby w najlepszy sposób zapewnić równowagę w zaspokajaniu potrzeb naszych gości i mieszkańców? Jak wykorzystywać dobrodziejstwa turystyki dla rozwoju miasta, a jednocześnie utrzymać jego autentyczny pejzaż kulturowy w historycznym centrum? – kontynuował Jerzy Muzyk.

Rozwój turystyki wyzwaniem

Régis Labeaume, mer Quebecu i prezydent Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa, zaznaczył, że rozwój turystyki stanowi szczególne wyzwanie dla miast dziedzictwa światowego.

–  Zapewniając obywatelom świata dostęp do naszych historycznych skarbów, ważne jest, aby jasno pokazać, że te skarby mają nie tylko ogromną wartość architektoniczną, kulturalną lub artystyczną, lecz że są one także cenną skarbnicą naszej wspólnej pamięci. Działając w ten sposób, możemy sprawić, że cały świat dzielić będzie odpowiedzialność za nasze dziedzictwo – mówił Labeaume.

Na ratunek Notre Dame

W swojej wypowiedzi przyznał, że dowodem na to jest pożar, który zniszczył katedrę Notre-Dame.

– Kiedy tylko rzucono hasło odbudowy katedry, podniosły się ręce w całym świecie, pragnąc się do tego przyczynić. Dlaczego? Ponieważ w umyśle milionów osób, które ją odwiedziły, Notre-Dame nie należy wyłącznie do Paryżan, ani wyłącznie do Francuzów, ona należy do całego świata. A ponieważ przechowuje w swoich murach cząstkę historii ludzkości, cały świat powinien uczestniczyć w jej odbudowie – zaznaczał.

Presja na dziedzictwo kulturowe

W podobnym tonie wypowiadała się Jyoti Hosagrahar, zastępczyni dyrektora Centrum Światowego Dziedzictwa.

– Podróże stały się bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki rozwojowi tanich linii lotniczych, szybkich linii kolejowych i ulepszonym procesom wizowym. Obecnie każdego roku ponad 1,4 mld osób podróżuje po świecie. Ten szybki rozwój turystyki wywiera bezprecedensową presję na obiekty światowego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności na miasta – mówiła Hosagrahar.

Kusząca perspektywa

Podkreśliła, że „często kuszące jest postrzeganie turystyki jako natychmiastowego sektora gospodarki produkującego gotówkę”.

– Widzimy skutki niewłaściwie zarządzanej turystyki - zabytki są zniszczone, a dziedzictwo niematerialne jest zagrożone. Lokalne społeczności czują się wyobcowane, a odwiedzający mają negatywne doświadczenia. Z pewnością znalezienie harmonijnej równowagi pomiędzy interesami społeczności lokalnej a interesami odwiedzających nie zawsze jest łatwe – zaznaczyła Jyoti Hosagrahar.

Nagroda za dobre zarządzanie

Od 2009 r. podczas każdego kongresu jednemu ze miast członkowskich przyznawana jest nagroda im. Jeana-Paula L'Alliera. Laureat otrzymuje ją za osiągnięcia w dziedzinie ochrony, promocji przestrzeni miejskiej i dobrym zarządzaniu nią.

W tym roku do finału wybrano 9 miast. Zwyciężył Sankt Petersburg, który został doceniony za projekt „Szary pas. Rewitalizacja” polegający na renowacji i rewitalizacji starych budynków przemysłowych w zabytkowym centrum.

Kongres OWHC potrwa do 5 czerwca 2019. W programie znalazły się sesje plenarne, posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego OWHC, warsztaty dla prezydentów miast z całego świata oraz wybory miasta-gospodarza kolejnego kongresu oraz członków Rady Dyrektorów. Kongres po raz pierwszy odbywa się w Europie Środkowo-Wschodniej.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej