Kraków po ulewie. Wodociągi: spadło 100 litrów wody na metr kwadratowy [Zapis relacji]

Z całego miasta, od Górki Narodowej po Opatkowice, spływały w nocy informacje o zalanych ulicach i przejazdach pod wiaduktami. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w Bieżanowie.

Po raz kolejny w ostatnim czasie ulewa przechodząca nad Krakowem spowodowała ogromne problemy w ruchu i podtopienia budynków.

15:44

Jak informują Wodociągi Miasta Krakowa, na niektóre obszary miasta m.in. Rajsko, Piaski Wielkie, Krzemionki, Ludwinów, os. Podwawelskie, Salwator, Kleparz czy Witkowice spadło ok. 100 mm, czyli inaczej określając – 100 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Dla porównania – zgodnie z obowiązującymi standardami – każda sieć kanalizacyjna, służąca do odwodnienia terenu, projektowana jest na deszcz o określonej częstotliwości występowania, tj. raz na pięć lat i o czasie trwania 15 minut przy wysokości opadu 19 mm.

Wysokość czwartkowego opadu osiągnęła na Krzemionkach aż 103,01 mm na metr kwadratowy, podczas gdy roczne opady w Krakowie kształtują się na poziomie 638,5 mm.

Oto wysokość opadów odnotowanych w poszczególnych rejonach Krakowa w czwartek, 5 sierpnia:

15:33

Wzdłuż ulicy Bieżanowskiej, od skrzyżowania z ulicą Udzieli do Serafy w Starym Bieżanowie, rozłożone są węże strażackie, dzięki którym woda ma być odpompowana z zalanych terenów.

15:28
Ulica Laskowa. Część posesji jest jeszcze zupełnie zalana.
To zdjęcie od jednej z mieszkanek:

15:15

Powoli opada woda na ul. Udzieli. Rano w tym miejscu było jej nawet po kolana.W dalszym ciągu stoi tam jednak jeszcze mnóstwo wody:

14:59
Drwinka wylała na  ul. Nowosądecką. Jeden pas ruchu w kierunku ul. Wielickiej jest zablokowany, ruch odbywa się tylko jednym. Na miejscu nie ma służb.

14:44
Ul. Nowosądecka pod wodą. 

14:38
14:31
Nie działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu przy Jubilacie. 

14:26
PKP PLK: Od godz. 14 kierowcy mogą znów korzystać z przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Półłanki.
13:56
13:32
13:18
12:47

Nadsypana ziemia na ul. Fryderyka Zolla

Rozkuty murek na ul. Sucharskiego

Zalana posesja przy ul. Sucharskiego

Woda przy szkoleZa zdjęcia dziękujemy Czytelnikowi, p. Krzysztofowi.
12:28

Od godz. 11:43 ponownie została zamknięta ul. Bieżanowska. Linie 143, 183 i 243 kierowane na trasy objazdowe przez ul. Mała Góra, Ks. Łaczka i Jędrzejczyka do ul. Sucharskiego.

11:55

Ul. Pruszyńskiego przejezdna, linie 133 i 153 wracają na swoje stałe trasy.

11:36

PKP Polskie Linie Kolejowe: Wczoraj odbyła się inspekcja przepustu pod torami kolejowymi przy ul. Udzieli. Na odcinku ok. 370 metrów, który jest zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe, przepust jest drożny. Drożny jest również odcinek, którym zarządza miasto.

11:25

Ul. Bieżanowska przejezdna, linie 143, 183 i 243 wracają na swoje trasy.

11:12
11:07
11:02
Mieszkańcy m. in. ulic Łazy, Działkowej, Udzieli, Ripperów dalej walczą z wodą. 

10:47

Droga w Lusinie przejezdna, linia 265 wraca na swoją stałą trasę.

10:44

Linia 253 wróciła na swoją trasę do Woli Radziszowskiej.

10:40
10:36
Strażacy w Starym Bieżanowe dalej walczą ze skutkami powodzi. Wypompowują wodę z zalanych nieruchomości. Sytuacja dalej jest poważna, ale już w części opanowana. 10:23
Tablice rejestracyjne zerwane przez wodę. Zdjęcie z okolic skrzyżowania ulic Śliwiaka i Półłanki.

10:09

Wilga zalała część placu budowy Trasy Łagiewnickiej. Urzędnicy przekonują, że „po zakończeniu budowy wał tej rzeki będzie wyższy więc ryzyko zalania gotowej trasy będzie niskie”. W najbliższych dniach spółka Trasa Łagiewnicka i wykonawca mają ocenić, jak obecna sytuacja wpłynie na realizację zadania.10:07
Wysoki poziom wody Serafy w rejonie nowego obiektu kolejowego. 

10:03
Osiedle Złocień. Ulica Agatowa jest przejezdna, choć są jeszcze duże kałuże wody. Mieszkańcy narzekali w nocy na brak możliwości wyjazdu z osiedla.

09:49
09:35
Woda zalała dolny poziom Bulwarów Wiślanych po stronie Salwatora, ale sytuacja jest pod kontrolą.

09:26

Na trasie z Krakowa do Zakopanego, na odcinku między Rabą Wyżną a Sieniawą w nocy wstrzymany został ruch pociągów. Ulewne deszcze spowodowały uszkodzenie nasypu i podmycie toru kolejowego. Ze względów bezpieczeństwa wprowadzono komunikację zastępczą. Działa specjalny zespół zarządzania złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników. Na miejscu są służby techniczne Polskich Linii Kolejowych. Oceniany jest stan toru oraz możliwość zabezpieczenia i wznowienia ruchu pociągów. Sytuacja meteorologiczna jest dynamiczna, wstępnie ocenia się, że naprawa toru może zająć dwa lub trzy dni.

08:46

W związku z intensywnymi opadami deszczu energii elektrycznej zostały pozbawione budynki w rejonie ul. Kałuży, al. Mickiewicza, al. Krasińskiego, ul. Morawskiego i Syrokomli.

Jak informuje Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, woda podtopiła posesje na osiedlu Kabel, gdzie miasto od dawna zapowiada powstanie przepompowni oraz zbiornika retencyjnego. – KEGW zakończył prace z modelowaniem zlewni, trwają rozmowy z właścicielami terenu, na którym ma powstać inwestycja przeciwpowodziowa – czytamy w komunikacie miasta. Łącznie w KEGW odnotowano ponad 150 interwencji.

W Bieżanowie woda przelała się przez wał przeciwpowodziowy na rzece Serafie. Zalanych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych. Obecnie wszystkie rzeki i potoki w Krakowie są w swoich korytach. O godz. 6.00 stan Wisły na wodowskazie Bielany wynosił 308 cm przy 370 cm dla stanu ostrzegawczego. Prognoza IMGW to 350 cm na godz. 12.00.

08:41

Według informacji Państwowej Straży Pożarnej od godzin wieczornych w czwartek, 5 sierpnia, aż do dzisiaj, do godz. 6.00 strażacy przyjęli 1104 zgłoszenia i podjęli ok. 800 interwencji na terenie Krakowa.

Interwencje dotyczyły głównie zalanych piwnic w budynkach, a także podtopień budynków spowodowanych przez niedrożne studzienki kanalizacyjne. Ewakuowano pięć osób z budynku przy ul. Udzieli.

Z miejskiego magazynu przeciwpowodziowego do godz. 6.00 wydano sześć wywrotek, 3000 pustych worków i 1000 worków z piaskiem dla mieszkańców Krakowa.

08:35
07:46
MPK: Ruch na ul. Płk. Dąbka wznowiony.
07:40

Mieszkańcy ulicy Udzieli jeszcze nie zdążyli dobrze posprzątać po poprzednim zalaniu. Dziś znów muszą walczyć z wodą, której poziom sięga nawet 1,5 m. 

07:34

Informacja gminy Skawina:

Wola Radziszowska
- Zamknięta jest ul. Kalwaryjska
- Zamknięte skrzyżowane ul. Młyńska z ul. Zacisze
- Linia aglomeracyjna 253 została skierowana na trasę objazdową.

W pozostałych miejscowościach sytuacja jest stabilna, lecz apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności! Poziom wody w Skawince wciąż jest znacznie powyżej alarmowego. Poziom wody w Cedronie zaczął powoli opadać.

07:30
07:23
Zarząd Dróg Miasta Krakowa: Po nocnej ulewie utrudnienia wciąż na Półłanki i na Kosocickiej. Pozostałe miejsca udrożnione.
07:17
Mieszkańcy ulicy Popiełuszki: Około 24 woda podniosła się do takiego poziomu, że zaczęło zalewać domy. Czekamy aż zejdzie woda, dopiero później będziemy szacować straty.
07:16
Ulica Popiełuszki 

07:03
Rzeka Serafa daje się we znaki mieszkańcom Starego Bieżanowa przy każdym większym deszczu. Krakowianie dalej nie mogą doczekać się zbiorników retencyjnych, których budowa jest obiecywana od lat. 

06:54
Wysoki poziom wody w Wiśle. Według wodowskazu w Bielanach, stan ostrzegawczy nie jest przekroczony.

06:49
06:45
Zalany jest również przejazd pod wiaduktem kolejowym przy ulicy Agatowej (osiedle Złocień).

06:46

Udrożniony został przejazd:

- na ul. Prądnickiej pod wiaduktem
- przez rondo Mogilskie
- przez tunel KST
- ul. Lublańską (dla autobusów)

Zalana droga w Swoszowicach, linia 265 skrócona do przyst. Lusina Krakówka.

Brak przejazdu ul. Bieżanowską od Małej Góry.

Brak przejazdu w obydwu kierunkach ul. Ks. Józefa z powodu drzewa przewróconego na jezdnię. Autobusy linii 209,239,259 nie obsługują przystanku Zaskale.

Przypominamy, że z powodu awarii energetycznej do pętli Kurdwanów kursują zastępcze autobusy 750.

06:37

Według informacji podanych przez MPK, z powodu zalania drogi brak przejazdu:

- ul. Pułkownika Dąbka
- ul. Lublańska
- wiadukt na al. 29 Listopada przy Kuźnicy Kołłątajowskiej.
- ul. Kalwaryjska w Woli Radziszowskiej
- ul. Pruszyńskiego

Autobusy kierowane na trasy objazdowe.

06:36

Stary Bieżanów | Wylała rzeka Serafa

06:31
06:24
Powódź dotknęła również mieszkańców Starego Bieżanowa. Policja zablokowała wjazd na ulicy Bieżanowskiej.

06:10
Na miejscu pojawiła się strażacy, którzy będą pomagać mieszkańcom. W pierwszej kolejności mają wypompowywać wodę z zalanych domów.

06:07
05:55
Mieszkańcy ulicy Udzieli walczą z powodzią. W niektórych miejscach woda sięga 150 cm. 

00:24
Kończymy naszą relację. Rano wracamy z aktualnymi informacjami o sytuacji drogowej i powodziowej w Krakowie.
00:12
00:08
00:05
Poziom wody w Serafie na punkcie pomiarowym przy ul. Zamłynie przekracza poziom alarmowy. Prognozowane są dalsze wzrosty.
23:45
23:40
Komenda straży pożarnej w Wieliczce podtopiona. W Myślenicach ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.
23:35
23:25
Rondo Mogilskie wciąż pod wodą. Ruch tramwajowy jest wstrzymany.

23:19
Ulica Opolska:

23:08
Ulica Opolska zalana w rejonie wiaduktu kolejowego przy placu Imbramowskim. Policja zawraca samochody. Straż pożarna pracuje w rejonie szpitala Narutowicza. Bardzo wysoki poziom wody Białuchy wzdłuż ul. Opolskiej.
23:01
Ulica Żaka na Kurdwanowie przed godziną:

22:49
Do utrudnień związanych z ulewą należy jeszcze doliczyć tragiczny w skutkach wypadek na al. Bora-Komorowskiego. Według informacji podanych przez portal cowkrakowie.pl, mężczyzna kierujący samochodem osobowym stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Na miejscu pracują służby, droga jest zablokowana.
22:43

Ulicami płyną strumienie wody. Zalane są przejazdy pod wiaduktami na ul. Wrocławskiej, Prądnickiej, Łokietka. Nieprzejezdny jest tunel pod rondem Grunwaldzkim, ulica Półłanki, Lublańska w rejonie ul. Kaczary, a także ul. Chałubińskiego i Pytlasińskiego w dzielnicy Swoszowice.

Zalane są też rondo Mogilskie i tunel tramwajowy, co w praktyce oznacza odcięcie sporej części ulic od komunikacji tramwajowej.

Przez pewien czas nieprzejezdna była ul. Westerplatte – drzewo spadło tam na przejeżdżający tramwaj. Po akcji strażaków ruch został wznowiony.