Kraków zamienił się w wielkie kino

W Krakowie rozpoczął się festiwal Mastercard Off Camera fot. materiały prasowe
W piątek rozpoczęła się kolejna edycja festiwalu Off Camera. Święto niezależnego kina potrwa do 5 maja.

Gdzie będzie można zobaczyć filmowe seanse? Miejsc do wyboru będzie jak zawsze sporo. Na liście znalazły się Małopolski Ogród Sztuki, Kino pod Baranami, Akademia Sztuk Teatralnych i Kijów.Centrum. Nie zabraknie również pokazów w plenerze – nad Wisłą, na Barce i na placu Szczepańskim.

– Po raz kolejny Kraków zamieni się w wielkie kino – mówi Szymon Miszczak, dyrektor festiwalu. – Dodatkowo, w Miasteczku Filmowym na placu Szczepańskim prezentujemy ciekawe postacie z polskiego i międzynarodowego przemysłu filmowego – dodaje. – Kino nad Wisłą to w tym momencie największe kino plenerowe w Polsce. Łącznie mieści prawie 2000 osób.

W tym roku widzowie będą mogli wybierać filmowe propozycje z następujących sekcji: Festiwalowe Hity, Panorama, Amerykańscy niezależni, Sport to zdrowie?, Gdzie ci mężczyźni?, Na górze róże, na dole fiołki, Policjanci i złodzieje, My kontra Oni, Rzeczywistość? Nie, dziękuję. W programie również pokazy specjalne.

Do kogo trafi 100 tys. dolarów?

Twórcy prezentowanych podczas festiwalu filmów rywalizują w dwóch konkursach – konkursie głównym „Wytyczanie Drogi” i w Konkursie Polskich Filmów.

Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych, to twórcy powalczą o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. dolarów. Przyzna ją międzynarodowe jury pod przewodnictwem Allana Starskiego. W głównym konkursie zwycięzca otrzyma Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości 300 tys. zł.

– Zależy nam na tym, aby filmowcy z całego świata otrzymywali potrzebne wsparcie. Stąd nasza nagroda w wysokości 100 tys. dolarów, którą udało nam się utrzymać od lat – zaznacza Ania Trzebiatowska, dyrektor artystyczna festiwalu.

Pod znakiem seriali

Po raz kolejny organizatorzy nie zapomnieli o fanach seriali. W ramach SerialConu, który potrwa od 29 kwietnia do 3 maja, będą mogli spotkać się z aktorami czy blogerami oraz obejrzeć seriale w kinach festiwalowych. Co więcej, w programie są również warsztaty z ekspertami. Kogo będzie można spotkać podczas wydarzenia? Do Krakowa przyjadą m.in. Magdalena Boczarska, Tomasz Karolak czy Michalina Łabacz. Więcej informacji na temat SerialConu na oficjalnej stronie festiwalu (www.offcamera.pl).

2 maja odbędzie się specjalny pokaz serialu „Ślepnąc od świateł” produkcji HBO. Będzie połączony ze spotkaniem z Krzysztofem Skoniecznym i Janem Fryczem. Dzień później widzowie będą mieli okazję zobaczyć zaginioną część animacji serialu „Doctor Who” z 1967 roku, w ramach specjalnego pokazu BBC First.

Jubileusz Andrzeja Seweryna

Off Camera to również okazja do świętowania jubileuszu Andrzeja Seweryna. W tym roku wybitny polski aktor obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji odbędzie się uroczysta gala i zostanie wyświetlony film „Ostatnia rodzina” w reż. Jana P. Matuszyńskiego. Andrzej Seweryn wcielił się w rolę Zdzisława Beksińskiego.

W tym roku po raz kolejny uczestnicy festiwalu będą mogli wybrać się na koncerty w ramach Off Sceny. Różnorodne muzyczne propozycje będą czekać w klubie ZetPeTe przy Dolnych Młynów. Wstęp na koncerty jest darmowy, ale wcześniej należy odebrać wejściówkę w Centrum Festiwalowym (Pałac Czeczotka przy ul. św. Anny 2) lub klubie ZetPeTe od godziny 19.00.

W tym roku sponsorem tytularnym festiwalu jest MasterCard.

comments powered by Disqus