Małopolska bez nowych obostrzeń. „Możemy przekroczyć poziom 18 tysięcy zakażeń”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o obostrzeniach dla województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. W pozostałych regionach kraju na razie utrzymane zostaną aktualnie obowiązujące zasady, ale za tydzień sytuacja może się zmienić.

Piątkowy raport o sytuacji epidemiologicznej zawiera informację o 15 829 nowych osobach zakażonych (najwięcej w tym tygodniu), 59 tysiącach przeprowadzonych testów i 263 zgonach.

Ponad tysiąc przypadków potwierdzono w ośmiu województwach. W Małopolsce to 1015 przypadków (330 w Krakowie), a na czele są województwa warmińsko-mazurskie, śląskie i pomorskie, gdzie odnotowano odpowiednio 2910, 1873 i 1318 zakażonych.

W 14 województwach do 28 marca zostaną utrzymane obecnie obowiązujące zasady i limity. Ewentualne zmiany będą ogłaszane co tydzień.

Utrzymane zostaną ograniczenia dla województwa warmińsko-mazurskiego. Zmiana dotyczy funkcjonowania szkół – od 13 do 20 marca nauczanie hybrydowe zamiast zdalnego.

– Od kolejnej soboty 13 marca w województwie pomorskim zamknięte będą hotele, kina, baseny i teatry. Ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, a nauczanie będzie prowadzone w trybie hybrydowym – powiedział Adam Niedzielski.

W najbliższych dniach możliwy dalszy wzrost zakażeń

Minister zaapelował przed weekendem o odpowiedzialne zachowania i stosowanie podstawowych zabezpieczeń sanitarnych. – Trzecia fala się rozwija, możemy przekroczyć poziom 18 tysięcy i więcej zakażeń. Od nas zależy, czy będziemy nad tym panowali – powiedział Niedzielski.

Minister zapowiedział, że jeżeli sytuacja będzie się poprawiać i postępować będą szczepienia, po świętach możliwe jest luzowanie obostrzeń.