Ministerstwo Energii przedstawia pakiet zmian. Koniec z marnej jakości paliwami?

fot. LoveKraków.pl

Minister energii wyłożył projekty rozporządzeń dotyczących jakości paliw stałych dostępnych w Polsce do konsultacji społecznych. Pakiet ma na celu kontrolowanie jakości paliw i uporządkowanie tego sektora rynku w kraju.

Do 21 lutego można zgłaszać uwagi do pakietu rozwiązań prawnych przygotowanych przez Ministerstwo Energii. Cel jest jeden – poprawa jakości powietrza.

Ministerstwo szacuje, że zmiany w prawie wejdą w życie w drugim półroczu tego roku. Co się w tym czasie zmieni? – Importerzy będą zobligowani do tego, aby węgiel, który wpływa, był poddawany sortowaniu. Z danych, którymi dysponuje Ministerstwo Energii, wynika, że do listopada 2016 r. do Polski sprowadzono łącznie 7,2 mln ton węgla – czytamy na stronach resortu. Najwięcej węgla energetycznego przyjeżdża do Polski z Rosji - 4,61 mln ton.

Resort chce również uporządkować rynek paliw stałych. Chodzi o to, żeby sprzedawane paliwo musiało mieć opisaną jakość. Pozwoli to konsumentom na świadome zakupy.

Określenie norm pozwoli też na kontrole przeprowadzane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Co ciekawe, jak podaje Rzeczpospolita, już teraz 100% węgla koksowego będzie się mieściło w przyszłych normach. Jeśli chodzi o węgiel energetyczny, to ponad 93% paliwa dostępnego na rynku również. Natomiast około 7% miału nie spełni przyszłych norm.  Celem jest ograniczenie stosowania mułów i miałów węglowych oraz flotokoncentratów (te są najpopularniejsze na Śląsku).

– Wyznaczając wymagania jakościowe dla 12 grup produktów paliw stałych, z rynku wyeliminowane zostały paliwa stałe niesortowane, co do których trudno jest określić rzeczywistą jakość z uwagi na „przemieszanie” wielu sortymentów paliwa. Ograniczenie sprzedaży węgla niesortowanego, którego jakość nie jest regularnie badana w odróżnieniu od węgla pochodzącego z polskich kopalń, również powinno doprowadzić do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń – informuje ministerstwo.

W parametrach jakościowych znajdzie się: zawartość popiołu, siarki, wartość opałowa, zdolność spiekania, wymiar ziarna, zawartość nadziarna oraz wilgoci.

Kliknij, aby zobaczyć projekt
Kliknij, aby zobaczyć projekt

Będą badane próbki

Pakiet zakłada również monitorowanie jakości paliwa i kontrolowanie go. Przede wszystkim zostaną doprecyzowane podmioty, które będą mogły spodziewać się wizyty kontrolerów. Co ciekawe, do tej pory była możliwość monitorowania paliw, ale z wyłączeniem stałych. W tym roku ma się to zmienić.

– Zgodnie z projektem ustawy określone zostaną również miejsca, z których można będzie pobierać próbki paliw stałych w toku prowadzonych kontroli przez Inspekcję Handlową i Służbę Celną. Wprowadzenie takiego przepisu umożliwi dokonywanie kontroli węgla z wagonów i samochodów – czytamy na stronach ministerstwa.

Zmiany w 2018 roku

Od następnego roku wejdą w życie zmiany związane z kotłami. Projekt rozporządzenia ministra środowiska w tej kwestii właśnie wyszedł z etapu konsultacji społecznych. Według planu od 1 stycznia 2018 roku w domach będzie można instalować kotły jedynie 5 generacji.

Przypomnijmy, że do 2023 roku decyzją sejmiku województwa Małopolskiego wszystkie kotły w regionie muszą zostać wymienione na niskoemisyjne, z wyjątkiem kotłów III generacji. Ich posiadacze będą mieli czas na wymianę do 2026 roku.

W poniedziałek na naszym portalu rozmowa z byłem posłem PO Tadeuszem Arkitem w sprawie działań Prawa i Sprawiedliwości związanych z walką ze smogiem.

News will be here