O białej lilii i liściu laurowym w sztuce sakralnej. Przed nami 16. Noc Cracovia Sacra

Zdjęcie ilustracyjne fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Cracovia Sacra, która odbędzie się 14 i 15 sierpnia w Krakowie, jest symbolika roślinna w sztuce sakralnej.

Jest to motyw, który powtarza się we wnętrzach kościelnych, w paramentach liturgicznych od samego początku sztuki chrześcijańskiej aż do dzisiaj. Nie jest on tylko dekoracyjny. Jest to motyw również o znaczeniu symbolicznym – bardzo głębokim, rozbudowanym, opartym na starożytnej genezie.

– Cracovia Sacra to kolejna, szesnasta edycja pokazania w pigułce, że są takie miejsca w Krakowie i okolicy, które są piękne. A dziś człowiek potrzebuje takiej oferty w pigułce. Cracovia Sacra z pewnością nią jest. W tym roku motywem jest sztuka roślinna mówiąca o czymś bardzo głębokim – że Bóg stwarzając świat dał również człowiekowi zdolność do odczytywania przyrody i w symboliczny sposób umieszczania jej i w architekturze i sztuce. Ten motyw jest bardzo piękny i symboliczny. Przyroda może być przewodnikiem w głąb siebie, do swojego serca i do Pana Boga – zauważa w rozmowie z naszym portalem o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru Paulinów na Skałce, który włącza się w organizację wydarzenia.

Co w programie?

Tegoroczna Noc Cracovia Sacra to liczne wystawy tematyczne, koncerty. To także okazja do zwiedzania obiektów sakralnych, choćby klasztoru ss. Benedyktynek ze Staniątek.

– W sobotę, jeszcze przed oficjalną inauguracją wydarzenia, serdecznie zapraszam do opactwa Benedyktynek, gdzie przygotowana jest tematyczna wystawa. Przygotowaliśmy prezentację tkanin liturgicznych, z haftami. Motywy roślinne są we wzorach tkanin, w koronkach i galonach. Widać całe bogactwo tych motywów i różnorodność ich zastosowania – opisuje prof. Andrzej Włodarek, historyk sztuki.

Na program wydarzenia tworzą koncerty, wystawy, zwiedzanie, warsztaty, wykłady i prezentacje.

Karmelici na Piasku przygotowali dla zwiedzających kilka propozycji. Wśród nich są warsztaty kaligraficzne, podczas których będzie można stworzyć własne „litery kwieciste”, czyli tzw. inicjały filigranowe.

Z kolei wieczorem, 14 sierpnia ojcowie zapraszają do przyklasztornego ogrodu, gdzie odbędzie się widowisko „Maryja ziołami uwielbiona”, przygotowane przez artystów Piwnicy św. Norberta.

16. edycję Nocy Cracovia Sacra rozpocznie koncert Chóru i Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego u oo. Paulinów na Skałce. Występ znanego zespołu odbędzie się 14 sierpnia.

Więcej informacji o programie można znaleźć TUTAJ.