O krakowskich korzeniach łódzkiej „filmówki”. W czwartek spotkanie na Pomorskiej

Zdjęcie poglądowe fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przed nami kolejna odsłona cyklu „Porozmawiajmy o Krowodrzy”. 21 grudnia w oddziale Ulica Pomorska odbędzie się spotkanie przybliżające krakowskie korzenie łódzkiej „filmówki” połączone z pokazem filmu.

Wojciech Jerzy Has i Jerzy Kawalerowicz początki wielkich karier zawdzięczają krakowskiej „Prafilmówce”, czyli Warsztatowi Filmowemu Młodych oraz Kursowi Przeszkolenia Filmowego, działającymi przy ul. Józefitów 16 w latach 1945-1946.

Infrastrukturalnie pomogło w tym „kłopotliwe dziedzictwo”, czyli sprzęt i filmoteka pozostawione przez hitlerowskich Niemców. Tak powstała jedyna w swoim rodzaju placówka ucząca podstaw sztuki filmowej w odbudowującej się Polsce. Dla obu wspomnianych reżyserów jedyna szkoła, w której uczyli się fachu. W sumie te kursy ukończyło kilkadziesiąt osób, z których wiele związało się później z kinematografią.

Pokaz filmu i rozmowa

W ramach kolejnego spotkania z cyklu „Porozmawiajmy o Krowodrzy” zaprezentowany zostanie film „Zdarzyło się w Krakowie, czyli niewykorzystana szansa krakowskiej szkoły filmowej”. Za produkcję odpowiadają: Studio Kalejdoskop, TVP Kraków oraz Agencja Produkcji Filmowej.

– Na tzw. uciekających zdjęciach występują twórcy filmowi tamtych lat – uczestnicy tamtego warsztatu i osoby wówczas w Krakowie zamieszkałe i tej pra-filmówce towarzyszące jak np. Czesław Miłosz – wyjaśnia Łukasz Mańczyk, radny dzielnicy Krowodrza i pomysłodawca wydarzenia.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie reżyser filmu Bartłomiej Mieczysław Vogt, który opowie m.in. o tym, dlaczego filmowe szkolnictwo kontynuowano już w Łodzi, a zawodowe życie filmowców wróciło, jak przed II wojną światową, głównie do stolicy. Na ile zaważyła ideologia, na ile zaś zdecydowały względy praktyczne? Spotkanie poprowadzi Łukasz Mańczyk.

Grudniowa odsłona „Porozmawiajmy o Krowodrzy” to kontynuacja działań po premierze dokumentu „Krakowski Szlak Filmowy – Krowodrza” (scenariusz i realizacja: Malina Malinowska-Wollen i Krzysztof Ridan) oraz dwóch spacerach filmowych. W przyszłym roku ukażą się kolejne produkcje związane z kinematografią w Krakowie.

Organizatorzy zapraszają w najbliższy czwartek 21 grudnia do oddziału Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska – przy ul. Pomorskiej 2. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp wolny

LoveKraków.pl jest patronem medialnym cyklu „Porozmawiajmy o Krowodrzy”.