W poniedziałek w Rzymie odbyła się ceremonia rozpalenia i przekazania Ognia Pokoju. To jeden z symboli imprezy, która rozpocznie się 21 czerwca w Krakowie. Poniedziałkową uroczystość obecnością uświetnił prezydent RP Andrzej Duda.
– Jesteśmy bardzo wzruszeni i niezwykle dumni, że to właśnie u nas, w Polsce, w naszych miastach, w Krakowie – w mieście, z którego pochodzę razem z moją żoną, Agatą, też tutaj obecną – odbędzie się to wielkie sportowe wydarzenie, trzecie w historii naszego kontynentu, trzecie w historii Europy – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
Ogień pokoju
Ceremonia odbyła się w Rzymie, w muzeum Ara Pacis. „Ołtarz Pokoju” został wybudowany w dziewiątym roku przed naszą erą. W tak niezwykłych okolicznościach uroczystość rozpalenia Ognia Pokoju rozpoczął prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Spyros Capralos.
– Mam nadzieję, że są państwo tak samo podekscytowani jak my. III Igrzyska Europejskie nadchodzą. To największa sportowa impreza w Europie od czasów pandemicznych. Ponad 7000 sportowców zawita do Krakowa i Małopolski. Na dwa tygodnie Polska będzie sercem sportowych zmagań. Dla wielu będzie to szansa na awans na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Sportowcy będą walczyć o spełnienie swoich olimpijskich marzeń właśnie w Polsce – mówił Spyros Capralos.
Prezydent: Wierzę, że igrzyska przebiegną pod znakiem pokoju
Gościem honorowym uroczystości był Andrzej Duda. To właśnie prezydent RP odebrał z rąk Spyrosa Capralosa Ogień Pokoju. – Wierzę w to głęboko, że igrzyska te przebiegną pod znakiem spokoju, przyjaźni i prawdziwej sportowej rywalizacji. Wierzę także w to, że będą kolejnym krokiem do rozwoju, wstępem do kolejnych igrzysk europejskich, na których znów za kilka lat zmierzą się sportowcy – powiedział prezydent.
– Po Baku, po Mińsku właśnie Kraków – nasze, polskie miasto, a zarazem miasto w Unii Europejskiej – będzie pierwszym miastem Unii Europejskiej, które będzie gościło europejskie igrzyska. Te igrzyska europejskie będą stanowiły etap wstępny, a dla wielu sportowców ostateczny do tego, by wziąć udział – za kolejny rok – w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Dla wielu sportowców, którzy na tych igrzyskach pobiją rekordy Europy, dla tych sportowców, którzy pobiją rekordy świata, dla tych sportowców, którzy zdobędą swoje tytuły na poziomie mistrza Europy, być może będzie to najważniejsza impreza w ich sportowym życiu – zaznaczył Andrzej Duda.
21 czerwca odpalenie ognia w Krakowie
Ogień z rąk prezydenta Andrzeja Dudy trafił do Roberta Korzeniowskiego. Czterokrotny mistrz olimpijski przeniósł płomień do specjalnego lampionu, w którym bezpiecznie wyruszył w drogę do Polski. Sztafetę z Ogniem Pokoju rozpoczęła Anita Włodarczyk. Od tego płomienia 21 czerwca w Krakowie odpalony zostanie znicz Igrzysk Europejskich.
Gospodarzy Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 reprezentowali w Rzymie prezes Komitetu Organizacyjnego Marcin Nowak i Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. – Niezwykłym zaszczytem i honorem jest pełnić rolę gospodarza III Igrzysk Europejskich 2023. Największej imprezy w historii Polski. Wiele wyzwań już za nami, ale jeszcze więcej przed nami. Jesteśmy jednak gotowi. Pracujemy ciężko by już za mniej niż 80 dni rozpocząć wielkie sportowe święto. Zapraszam wszystkich do Krakowa już w czerwcu – powiedział na konferencji prasowej prezes Komitetu Organizacyjnego Marcin Nowak.
Otwarcie Igrzysk Europejskich zaplanowano na 21 czerwca. Ceremonia Otwarcia odbędzie się na Stadionie Miejskim w Krakowie. Impreza potrwa do 2 lipca. Organizatorzy przewidują, że na linii startu pojawi się około 7 tysięcy sportowców rywalizujących w 29 dyscyplinach. 19 sportów ma się odbyć w randze kwalifikacji olimpijskich do Paryża 2024.