Podgórze. Tu dbają o swoją okolice

Budżet obywatelski daje możliwość upiększenia swojej okolicy za pomocą zielonych projektów. Rewitalizacja skwerów, tworzenie ogrodów, kompozycje klombów czy sadzenie krzewów i drzew może odmienić dany obszar. Warto więc zobaczyć, co już udało się zrealizować, dzięki pomysłowości krakowian z dzielnic obejmujących dawne Podgórze.

Choćby mała ilość zieleni potrafi pozytywnie wpłynąć na okolice. Jedne udane inwestycje, pociągają za sobą zielone. Te, które zaczynały jako oddolne inicjatywy, są kontynuowane przez urzędników. Budżet obywatelski dał narzędzia zwykłym mieszkańcom do zmian w swoim otoczeniu.

Warto w tym miejscu wymienić Ruczaj. Miejsce to jest kojarzone głównie z betonem i „autostradą Skawina”. Jednak i w takim miejscu udało się wprowadzić nieco zieleni. Trzy projekty z 2016 roku sprawią, że teren ten będzie przyjaźniejszy jego mieszkańcom.

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej nasadzili roślin wzdłuż ekranów akustycznych przy ulicy Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego. Wykorzystanych zostało kilkanaście gatunków bluszczy, pnączy oraz krzewów, które za kilka lat pokryją ekrany. W mniej więcej tym samym rejonie między barierą chroniącą przed hałasem a drogą osiedlową zasadzone zostało 15 drzew. Trzeci projekt pozwolił na zasadzenie około stu krzewów wzdłuż ulic Bobrzyńskiego i Grota-Roweckiego.

Opuszczając Dębniki warto zajrzeć na Borek Fałecki i Łagiewniki. Tam za 94 tys. złotych udało się zrewitalizować zieleń osiedlową, małą architekturę oraz kupić i zamontować ławeczki z oparciem. W tej dzielnicy pomysłodawcy chcieli również kontynuacji upiększania tamtejszego parku leśnego. To już trzeci etap tej inwestycji.

Pieniądze z Budżetu Obywatelskiego zamieniły pomysł na uporządkowanie skwerku w centrum Piasków Wielkich. W samym Podgórzu pojawiło się 101 krzewów i tyle samo nowych drzew.

Do zrobienia

Oprócz parku Zakrzówek, który jest ogromnym, podzielonym na etapy przedsięwzięciem, również realizowanym za sprawą Budżetu Obywatelskiego, większość projektów zostanie zrealizowanych do końca tego roku.

I tak w ciągu najbliższych miesięcy zagospodarowana ma zostać część parku Solvay. Tam, gdzie jest naturalna polana przy ul. Żywieckiej pojawią się ławeczki, leżaki, miejsca do gier zespołowych czy siłownia na świeżym powietrzu. Plan zakłada zasianie rabat i stworzenie ogródka pod warzywa oraz uprawę ziół.

W Bieżanowie-Prokocimiu mieszkańcy będą mogli nacieszyć oczy, ale również płuca. Pas zieleni wzdłuż chodnika będzie zagospodarowany roślinnością, która zatrzymuje zanieczyszczenia. Dodatkowo w tym miejscu zostaną zamontowane tablice, na których znajdą się informacje o zdrowotnych funkcjach roślin w mieście.

Do zarządzania miasta

– Podgórskie projekty to przykład tego, jak dbamy o przestrzeń, która jest najbliżej nas. Mieszkańcy zmieniają swoimi pomysłami przestrzeń, ale też przyspieszają pewne procesy. Dbamy o zieleń w mieście, ale zadania budżetu nakierowują też nasze działania na konkretne miejsca – mówi dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, Piotr Kempf.

– Budżet Obywatelski to doskonałe narzędzie do zarządzania miastem. Dzięki niemu widzimy, gdzie są większe potrzeby związane z zielenią, a gdzie te infrastrukturalne – podsumowuje Kempf.

 

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej