Sztuka na ekranie. Rusza festiwalowe kino w Akademii Sztuk Pięknych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już jutro, 25 października, rusza festiwal filmowy Open Screen. To otwarte dla wszystkich, wieczorne projekcje w Auli ASP opowiadające o najważniejszych artystach końca dwudziestego wieku.

Wydarzenie odbywa się w ramach trwającego Open Eyes Art Festival, którego jednym z podstawowych założeń jest działanie we wszystkich dziedzinach sztuki. Mamy więc malarstwo, teatr, film, taniec, rzeźbę, muzykę, fotografię i grafikę.

Sztuka na ekranie

Do 17 listopada Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie będzie festiwalowym kinem dla wszystkich zainteresowanych sztuką współczesną. Przez kilka wieczorów uczestnicy będą mogli obejrzeć projekcje filmowe opowiadające o wybitnych twórcach XX wieku, takich jak Joseph Beuys, Olafur Eliasson, David Hockney, Louise Bourgeois czy Anselm Kiefer.

Jako pierwszy zaprezentowany zostanie film „Olafur Eliasson”, przedstawiający duńsko-islandzkiego artystę, który wykorzystuje w swoich pracach światło, wodę, parę i wiatr. Olafur Eliasson ukończył Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Kopenhadze, a obecnie jest profesorem Universität der Künste i kieruje utworzonym przez siebie Instytutem Eksperymentów Przestrzennych.

Dwa dni później, 27 października, publiczność będzie mogła poznać bliżej Anselma Kiefera – niemieckiego malarza. Film „Over Your Cities Grass Will Grow” opowiada o stworzeniu przez artystę 40-hektarowej pracy w opuszczonym kompleksie fabrycznym pod Barjac we Francji.

3 listopada odbędzie się pokaz filmu „Ich. Immendorf”. To poruszający portret egocentrycznego artysty, który do momentu śmierci w maju 2007 roku żył dla swojej pracy. Jörg Immendorff był niemieckim malarzem, rzeźbiarzem, scenografem i profesorem sztuki.

Kolejne projekcje zaplanowane są na 8, 10, 15 i 17 listopada.

– Filmy składają się w kalejdoskop dziedzin artystycznych, poszukiwań twórczych i złożonych doświadczeń artystycznych – informują organizatorzy Open Eyes Art Festival.

Artystyczna rodzina

W środę, 26 października, w ramach OEAF odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Pod jednym nazwiskiem”, prezentującej twórczość trojga artystów – matki, ojca i syna. Choć łączy ich jedno nazwisko, każde z nich pracuje inaczej. U Leszka Misiaka widoczna jest obserwacja natury i świata, a u Krystyny Misiak abstrakcyjne zapisy i gesty. Z kolei Michał Misiak sięga po ściśle geometrycznie skonstruowane struktury.

Wybrane prace, ukazujące trzy odmienne osobowości twórcze, będzie można zobaczyć w Galerii Wydziału Malarstwa ASP od 26 października do 15 listopada 2022 roku.

– Co jest szczególnie cenne i zarazem niezwykle rzadkie – podkreśla prof. Bednarczyk – to fakt, że w tym potrójnym układzie osobowości nikt nie jest stłamszony. Znam dużo par i rodzin artystycznych, w których funkcjonuje gwiazda dominująca i gwiazdy poddające się temu wpływowi. Nie podnoszę tego jako słabości – to pewien „gatunek” konstelacji. Tutaj natomiast nie jestem w stanie wyznaczyć gwiazdy wiodącej. U Państwa Misiaków czegoś takiego po prostu nie ma – mówi prof. Andrzej Bednarczyk, rektor krakowskiej ASP.

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym Open Eyes Art Festival. Szczegółowy program wydarzenia dostępny TUTAJ.