Tłum na Wigilii Ubogich i Bezdomnych

Wigilia Jana Kościuszki fot. JK

Na krakowskim rynku głównym już po raz 22 stanął wielki wigilijny stół dla bezdomnych i ubogich. Organizatorem akcji jest restaurator i filantrop Jan Kościuszko.

Wigilia rozpoczęła się punktualnie o godz. 11.00. Rozpoczynając wigilię, jej inicjator powiedział, że smutkiem napawa go fakt, iż z roku na rok ubogich wciąż przybywa. – Ta wigilia niezmiennie od ponad dwudziestu lat ma ten sam cel. Ci ludzie mogą być razem, dostać ciepły posiłek, paczki, być ze sobą i poczuć, że ktoś się jednak nimi interesuje. To nie jest puste, czcze gadanie. To wymierna pomoc w takiej formie, na jaka nas stać – mówił Kościuszko. 

Podkreślał, że wydarzenie jest transparentne i apolityczne. – Nie ma tu miejsca na politykę, jest miejsce tylko na dobre serce – mówił restaurator.

Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podziękował organizatorom. – To akcja bardzo potrzebna, pokazuje jedność nas wszystkich – tych, którzy są potrzebującymi i tych, którzy mogą się z nimi dzielić – mówił.Studenci i licealiści dzielą się ciepłem

Oprócz ciepłej strawy potrzebujący otrzymają również świąteczne paczki. W ich rozdawaniu pomagają uczestnicy terapii zajęciowej organizowanej przez Fundację im. Brata Alberta z Radwanowic.Tegoroczną wigilię Jana Kościuszki wsparli krakowscy studenci i licealiści. W ramach akcji „Podaruj ciepło – akcja Rękawiczka”, przez kilka miesięcy zbierali rękawiczki, które zostaną wręczone uczestnikom wigilii.

Szpital

Podobnie, jak w poprzednich trzech edycjach, podczas wigilii na Rynku Głównym stanie szpital polowy, w którym osoby potrzebujące będą mogły skorzystać z pomocy medycznej i wykonać podstawowe badania, np. EKG, USG czy EKG.

W szpitalu pracują lekarze i wolontariusze Centrum Dobroczynności im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Związku Kawalerów Maltańskich oraz Klubu Absolwentów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Honorowy patronat nad 22. wigilią dla bezdomnych i potrzebujących objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 

comments powered by Disqus