Ostatni weekend lipca upłynie pod znakiem plenerowych koncertów i spacerów. Na miłośników kinematografii czekać zaś będzie rodzinny piknik filmowy w parku Lotników Polskich.
Letnie Tanie Kinobranie
Rozpoczął się kolejny tydzień festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Wszystkie kolory kina”. – Film to sztuka obrazu. Chcąc oddać pełnię filmowych odcieni i kolorów, podzieliliśmy wybrane przez nas tytuły na kolorowe tygodnie. Z bogatej, filmowej palety wybraliśmy tytuły o różnym nastroju i w różnych klimatach. Do wyboru, do koloru – mówi Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami.
Motywem przewodnim czwartego tygodnia (28 lipca – 3 sierpnia) jest kolor zielony. Odcień ten odwołuje się do natury, przywołuje harmonię oraz równowagę. Uczy wolności i daje ukojenie.
Na ekranie m.in.: Olivia Colman, Edward Norton, Lesley Manville, Benedict Cumberbatch, Joaquin Phoenix i Michelle Williams.
Pokazy w ramach festiwalu odbywają w salach Kina Pod Baranami, a także w sali widowiskowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Dodatkowe projekcje zaplanowano również w klimatycznym ogrodzie przy Muzeum Manggha.
Święto Pałacu Krzysztofory
W ostatni weekend lipca Muzeum Krakowa zaprasza na święto Pałacu Krzysztofory, które odbędzie się pod hasłem „Imieniny Krzysztofa… z wizjonerami”. W programie m.in. warsztaty muralowe dla dzieci z artystą Mikołajem Rejsem, oprowadzania po wystawie stałej i czasowej, wieczorne zwiedzanie śladem krakowskich wizjonerów oraz przedstawienie dla dzieci „Opowieści o Panu Twardowskim”.
W ramach święta Pałacu Krzysztofory odbędzie się także spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem oraz Andrzejem Mleczką, którzy opowiedzą o wyjątkowych postaciach i przybliżą ducha minionych czasów. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę (godz. 16:00, wstęp wolny). Uroczyste świętowanie zwieńczy koncert muzyki klasycznej.
Przez cały weekend, 29 i 30 lipca, wystawę stałą „Kraków od początku, bez końca” będzie można zwiedzić za symboliczną złotówkę. Wstęp wolny dla wszystkich Krzysztofów. Więcej szczegółów w poniższym tekście.
Krakowski spleen – śladami Kory
Dokładnie pięć lat temu, 28 lipca 2018 roku, zmarła Kora. By uczcić pamięć wybitnej wokalistki uważanej za ikonę polskiego rocka w sobotę odbędzie się specjalny spacer, który poprowadzi Katarzyna Kubisiowska, autorka książki „Się żyje. Kora. Biografia”.
Podczas wydarzenia będzie można poznać nieznane fakty związane z piosenkarką i Krakowem, a także odwiedzić miejsca bliskie jej sercu m.in. dom naprzeciwko Bagateli, w którym wraz z Markiem Jackowskim wychowywała swojego syna Mateusza, Bunkier Sztuki – Planty, Pałac Krzysztofory i Piwnicę pod Baranami.
Spacer potrwa około godziny. Zbiórka o 11.00 obok pamiątkowej tablicy przy ul. Grottgera 2. Wstęp wolny (bez wcześniejszych zapisów).
Piknik filmowy w parku Lotników Polskich
W sobotę na terenie zielonym przy Tauron Arenie Kraków (w pobliżu foodtrucków Arena Garden Street Food Market) odbędzie się filmowy piknik rodzinny. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kinematografii, nie tylko tych najmłodszych. Start o godz. 14:00.
– W trakcie pikniku zabawa połączy się z profesjonalnym podejściem do tworzenia filmu: podczas warsztatów z animacji rysunkowej dzieci dowiedzą się, jak w prosty sposób wprawić w ruch swoje rysunki, inspirując się opowieściami letnich owadów – zapowiadają organizatorzy, KBF oraz Miasto Kraków.
W programie również zajęcia z animacji poklatkowej, warsztaty kreatywne, tworzenie zabawek optycznych i toreb filmowych, pełna grozy fotobudka, rodzinne quizy i kalambury, a do tego rozbrzmiewająca w parku muzyka filmowa. Nie zabraknie też malowania twarzy czy tatuaży.
Piknik filmowy zwieńczy plenerowy pokaz kultowego filmu „Powrót do przyszłości”. Seans rozpocznie się o godz. 20:45. Wydarzenie jest bezpłatne. Darmowe wejściówki obowiązują na warsztaty z animacji poklatkowej oraz quiz rodzinny. Można je pobrać na stronie KBF: Bilety.
Spacery po Krakowie
Krakowskie Forum Kultury zaprasza na spacery po stolicy Małopolski w ramach cyklu „Kraków na okrągło”. W sobotę chętni będą mogli udać się na dwugodzinną wyprawę pt. „Plotki i anegdotki teatralnego Krakowa”. Zbiórka o godz. 9:45 na placu Św. Ducha.
Z kolei w niedzielę uczestnicy wyruszą na spacer śladami znanych postaci pt. „Pierwsze danie z Sienkiewiczem, drugie z Rydzem-Śmigłym, czyli znani Polacy w krakowskich restauracjach”.
– Opowiemy o znanych postaciach i o równie ciekawych dyskusjach. Dowiemy się, gdzie narodził się jeden z bohaterów Quo Vadis i skąd wzięło się międzywojenne powiedzenie „brydż, ski, dancing” – czytamy w zapowiedzi spaceru.
Zbiórka o godz. 9:45 na Rynku Głównym przy kościele św. Wojciecha. Bilety w cenie 15 zł do nabycia na stronie bilety.krakowskieforum.pl oraz w siedzibie KFK przy ul. Mikołajskiej 2.
Kino na Tarasie
Przez całe wakacje na tarasie kina Agrafka odbywać się będą seanse filmowe pod rozgwieżdżonym niebem. Każdy tydzień to inne hasło przewodnie. W dniach 28 lipca – 3 sierpnia publiczność będzie mogła zobaczyć filmy z kategorii „Kierunek Ameryka”. Co na ekranie?
Dziś wieczorem (piątek) dreszczowiec „Zagubiona autostrada”. W sobotę organizatorzy zapraszają na „Noc żywych trupów”, a w niedzielę na film „Paterson”. „C'mon C'mon”, „Green Book”, „Twin Peaks. Ogniu krocz za mną” i „Wszystko wszędzie naraz” to z kolei propozycje na kolejne dni tygodnia. Seanse odbędą się o godz. 21:30.
Wakacyjny pociąg „Daj się ugościć!”
W sobotę na tory wyjedzie ostatni już wakacyjny pociąg „Daj się ugościć!” RMF FM i Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Tym razem trasa prowadzić będzie z Wrocławia do Tarnowa przez Opole, Gliwice, Katowice i Kraków. Na pokładzie na gości czekać będą m.in. Natalia Nykiel, Gromee i Sara Chmiel, Red Lips, Big Band Małopolska, trenerka Adriana Palka oraz malarki z Zalipia.
Pociąg dotrze do Krakowa o godz. 12:39 (peron 3, tor 1) i wyruszy w dalszą podróż o 12:44.
Wakacyjne kino pod chmurką
Na seans pod chmurką zaprasza również Ośrodek Ruczaj – filia Centrum Kultury Podgórza. W każdą wakacyjną sobotę na terenie parku Dębnickiego prezentowe są różne filmy. W najbliższą sobotę, 29 lipca, publiczność będzie mogła zobaczyć amerykański komediodramat przygodowy „Był sobie pies”. To doskonała propozycja na rodzinny wieczór w plenerze.
Seans rozpocznie się o godz. 21:00. Wstęp wolny.
Podgórskie Letnie Koncerty
Arcydzieła muzyki organowej oraz najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej i sakralnej można usłyszeć w każdą wakacyjną niedzielę w kościele św. Józefa. Wszystko za sprawą Podgórskich Letnich Koncertów organizowanych przez Centrum Kultury Podgórza.
W najbliższą niedzielę, 30 lipca, odbędzie się koncert zatytułowany „Jan Sebastian Bach i jego epoka”. W programie znalazły się nie tylko kompozycje samego Bacha, ale także utwory takich klasyków jak Dietrich Buxtehude, Georg Friedrich Händel oraz Giovanni Battista Pergolesi. Na organach zagra Zygmunt Kokoszka, a towarzyszyć mu będzie mezzosopranistka Barbara Ostafin.
Koncert rozpocznie się o godz. 16:00. Wstęp wolny.
Nowohucki festyn osiedlowy
W niedzielę, 30 lipca, na terenie LKS Błyskawica przy ul. Podstawie 6A odbędzie się osiedlowy festyn pt. „Dzień Wyciąż”. W ramach wydarzenia mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli posłuchać występów artystycznych oraz zobaczyć pokaz iluzjonisty Damiana Spętanego (godz. 17:00). Nie zabraknie również gier i zabaw dla najmłodszych, malowania twarzy, dmuchańców, waty cukrowej i strefy gastronomicznej.
Gwiazdą wieczoru będzie Czadoman (godz. 19:00). Wydarzenie zwieńczy zabawa taneczna, którą poprowadzi zespół Secret Band. Festyn rozpocznie się o godz. 15:00 i potrwa do północy. Wstęp bezpłatny.
Muzyczne lato w Dworku Białoprądnickim
Dworek Białoprądnicki zaprasza na Letnie Granie. Co niedzielę na plenerowej scenie odbywają się bezpłatne koncerty – od muzyki klasycznej, przez tango, jazz, funk i soul, po folkowe brzmienia i elektroniczne eksperymenty.
30 lipca krakowianie i turyści będą mogli posłuchać zespołu Confusion Project, któremu towarzyszyć będzie Simona De Rosa – wielokrotnie nagradzana wokalistka i kompozytorka, obecnie wykładająca jazz w Akademii Muzyki Współczesnej w Pekinie. Start o godz. 19:00.
Muzyka w plenerze
W niedzielę na scenie plenerowej przy Nowohuckim Centrum Kultury zabrzmią utwory Franka Sinatry oraz popularne standardy muzyki jazzowej – bossa nova, soul, blues, tango oraz piękne walce w wykonaniu zespołu KRacustic. Koncert odbędzie się o godz. 18:00 w ramach festiwalu NH FEST.
– Idea tego festiwalu wyrosła z Nowohuckiego Festiwalu Sztuki – dwudniowego wydarzenia, które organizowaliśmy przed kilkoma laty. NH FEST to koncerty, spektakle teatralne i taneczne, zajęcia artystyczne i warsztaty. Wszystko to odbywać się będzie w zrewitalizowanym otoczeniu Nowohuckiego Centrum Kultury przez dwa wakacyjne miesiące – wyjaśnia Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.