ZDMK: Jeszcze więcej ulic z nową nawierzchnią [Rozmowa]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– W tym roku uda nam się zmodernizować więcej ulic, niż początkowo planowaliśmy. W sumie drogowcy nowe warstwy asfaltowe wykonają na 64 odcinkach – mówi Magdalena Piotrowska z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Przedstawiciele Zarządu Dróg Miasta Krakowa deklarowali, że w tym roku nowa nawierzchnia pojawi się na minimum 57 odcinkach ulic. Uda się to zrealizować?

Magdalena Piotrowska, kierownik Działu Utrzymania Dróg w ZDMK: Nie tylko uda się zrealizować ten plan, ale również wykonamy prace na dodatkowych siedmiu odcinkach, więc w tym roku kierowcy będą mogli korzystać w sumie z 64 odnowionych fragmentów dróg. W tym roku, czego wcześniej nie planowaliśmy, drogowcy pojawią się m.in. na ulicach: Orlej – II etap, Doktora Twardego, Weissa, Bratysławskiej, Balladyny, Nowolipki oraz Kałuży.

Deszczowa pogoda nie pokrzyżuje planów?

Już teraz mamy pewien problem z aurą, ponieważ wykonawcy w trakcie deszczu nie mogą układać warstw asfaltowych oraz wykonywać oznakowania poziomego. Mimo zakończenia zasadniczych prac na ulicy Mościckiego nie mamy w pełni wymalowanych znaków, podobna sytuacja występuje na ulicy Wybickiego. Staramy się, aby oznakowanie, ze względów bezpieczeństwa, jak najszybciej pojawiło się na ważnych arteriach, ale musimy poczekać te kilka dni. I tak w pierwszej kolejności chcemy, aby drogowcy pojawili się na ulicy Półłanki i wymalowali linie krawędziowe, które oddzielą pobocze od jezdni, co ułatwi poruszanie się pieszym.

Gdzie drogowcy pojawią się w październiku?

Zleciliśmy wykonanie modernizacji ulic Łukasiewicza, Zagłoby, Jaśminowej, Bohaterów Wietnamu, Popielidów, Braci Schindlerów, Petöfiego, Makowskiego czy Sucharskiego. W przypadku ostatniego zadania, prace właśnie się rozpoczęły na odcinku od ulicy Złocieniowej w kierunku szkoły podstawowej. Tam w pierwszej kolejności pracownicy przeprowadzą prace brukarskie, których realizacja może powodować lokalne zawężenia jezdni, a dopiero później przystąpią do wymiany nawierzchni.

Odcinek ulicy Kamieńskiego między rondem Matecznego a ulicą Puszkarską będzie wykonany w tym roku?

Cały czas trwają tam prace. Drogowcy wykonali już roboty brukarskie, a nocami frezują odcinkami nawierzchnię, później przystąpią do układania warstw bitumicznych i wymalowania oznakowania. Prace prowadzą nocami, aby modernizacja nie wpływała na ruch samochodowy w godzinach szczytów komunikacyjnych. Prace na tym odcinku zakończą się w pierwszej połowie października.

A kiedy koniec prac na ul. Armii Krajowej?

Całość prac zakończy się w pierwszym tygodniu października, jeśli deszczowa pogoda nie pokrzyżuje tych planów.comments powered by Disqus