Miliony na modernizacje ulic

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Dróg Miasta Krakowa tylko w tym roku zmodernizuje 57 odcinków ulic za kwotę ok. 87 mln złotych. 90 procent środków na realizację programu pochodzi z rządowego dofinansowania na przygotowania do organizacji III Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

W tym roku miejscy urzędnicy rozpoczęli realizację programu modernizacji dróg i chodników. Jezdnie i ciągi dla pieszych, które mają podlegać odnowieniu, nie zostały wytypowane przypadkowo. W tworzeniu listy rankingowej brali udział również radni dzielnicowi oraz radni Krakowa z komisji infrastruktury.

57 zadań

W tym roku nowa nawierzchnia ma pojawić się na 57 fragmentach ulic. Jak mówił w poniedziałek Piotr Trzepak, dyrektor ds. dróg w ZDMK, do tej pory zaangażowanych zostało już 82 z 87 mln złotych, z czego 90 procent pochodzi z budżetu państwa na przygotowania do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku. W najbliższych tygodniach urzędnicy za kwotę ok. 4,7 mln złotych zlecą odnowę ulic: Makowskiego, Sucharskiego oraz Rękawka.

– Udało się nam zrealizować zadania na głównych ciągach komunikacyjnych, takich jak Aleje Trzech Wieszczów czy ulica Zakopiańska i odbyło się to bez większych utrudnień. Za sobą mamy położenie nowej nawierzchni na tarczy ronda Matecznego, ale tam przeprowadziliśmy również wymianę elementów torowiska – tłumaczy Piotr Trzepak.

Kolejne ulice do modernizacji

Na kwotę ponad 16,7 mln złotych odebrano już modernizację dziesięciu odcinków ulic: Balickiej, Blokowej, Prądnickiej, Rollego, Sołtysowskiej, Stokowej, Twaroga, Wawelskiej, wspominanej wcześniej Zakopiańskiej (odcinek od Zawiłej do Kąpielowej) oraz al. Daszyńskiego. W trakcie odbiorów jest 11 odcinków, na ulicach Dębowej, Kobierzyńskiej (od Grota-Roweckiego do Rostworowskiego oraz od Rostworowskiego do Zalesie), al. Krasińskiego, Królowej Jadwigi (jedna strona), Mościckiego, Orlej, Półłanki, Rzepichy, Alejach Trzech Wieszczów (al. Słowackiego oraz al. Mickiewicza) oraz Zakopiańskiej (od pętli w Borku Fałęckim do Zawiłej).

W przyszłym roku, do 30 maja, muszą zostać zrealizowane 24 odcinki za kwotę ponad 21 mln złotych. Drogowcy pojawią się na takich ulicach jak: Babińskiego, Glinik, Kałuży, Piasta Kołodzieja, Teligi, Włóczków czy Zamoyskiego.

Pieniądze będą należycie wykorzystane

– Cieszymy się, że rządowe wsparcie, które Kraków otrzymał w ramach przygotowań do Igrzysk Europejskich, jest należycie wykorzystywane. Krakowianie już teraz mogą korzystać z odnowionych ulic oraz chodników, których modernizacje zostały dofinansowane z budżetu państwa. Widzimy, że w przypadku realizacji tego programu nie ma teraz żadnego zagrożenia, że środki nie będą rozliczone do końca maja przyszłego roku – mówi Maciej Michałowski, pełnomocnik ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka ds. III Igrzysk Europejskich.

W podobny sposób wypowiada się Piotr Trzepak z ZDMK. – Nie ma żadnego zagrożenia, że w tym roku nie zrealizujemy pełnego zakresu zadania. Jesteśmy w takiej sytuacji, że jeszcze przed końcem tego roku chcemy odnowić trzy ulice na północy Krakowa, które planowaliśmy zrobić dopiero w 2023 roku – wyjaśnia. Mowa o wymianie nawierzchni na ulicach: Doktora Twardego, Bratysławskiej oraz Weissa.