Bardzo duże pieniądze na remont fortu [ZDJĘCIA]

Fort nr 52A Łapianka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
26 milionów złotych będzie kosztować drugi etap rewitalizacji zabytkowego Fortu nr 52a Łapianka.

– Wykonaliśmy w tym forcie szereg prac i przechodzimy teraz do kolejnego etapu – mówił podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider. Przypomniał, że 11 lat temu rozpoczęły się prace związane z modernizacją obiektu z myślą o uczczeniu stulecia harcerstwa.

Remont budynku

Pierwszy etap pochłonął sześć milionów złotych, ale tylko 1/3 tej sumy pochodziła z budżetu miasta. Resztę dołożyła Unia Europejska oraz Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Udało się wtedy osuszyć oraz wyremontować budynek, który wcześniej służył za fabrykę win owocowych. Na trzech hektarach została urządzona zieleń forteczna. – Dzięki temu obiekt historyczny, który uległ degradacji, odzyskał swój historyczny wygląd – powiedziała Katarzyna Zapał, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych.

Teraz dobudowa

Drugi etap, który rozpocznie się na dniach, zakłada dobudowę dodatkowych pomieszczeń. – Będą to powierzchnie multimedialne, sale konferencyjne czy biblioteka, a także zaplecze sanitarne dla młodzieży, która będzie biwakować – dodała urzędniczka.

Nowe pomieszczenia mają być umieszczone pod ziemią, aby nie zakłócić historycznego układu fortu. Częściowo przykryte będą zielonym oraz szklanym dachem.

Jak podkreślał wiceprezydent Krakowa, fort wraz z przyległymi terenami ma służyć nie tylko harcerzom, ale będzie udostępniony mieszkańcom Krakowa. – Chcemy te funkcje połączyć – powiedział Bogusław Kośmider.

Zakończenie prac w 2021 roku

Firma Budmex z Nowego Sącza, która otrzyma 26 mln złotych za przeprowadzenie drugiego etapu prac, ma dwa lata, od chwili podpisania umowy, na zakończenie inwestycji.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus