Biblioteka w zabytkowym dworku już otwarta [ZDJĘCIA]

Biblioteka przy ul. Powroźniczej już działa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Wielki remont dobiegł końca. Biblioteka Kraków zaprasza czytelników do odnowionej siedziby przy ul. Powroźniczej 2. W zabytkowym dworku powstał również pokój pamięci poświęcony Jerzemu Pomianowskiemu.

Remont zabytkowego, piętrowego dworku z XIX wieku trwał prawie pięć lat. Obiekt przeszedł generalny remont, a prace budowlane zakończyły się pod koniec 2019 roku. Kiedyś budynek należał do córki Jana Matejki, a w 1988 roku powstała w nim miejska biblioteka publiczna.

Biblioteka już otwarta

– Wszystkie prace prowadziliśmy pod nadzorem konserwatora. Nowe elementy wyposażenia staraliśmy się dostosować do historycznego wystroju. Obecnie dworek pełni funkcję biblioteki głównej. Jego powierzchnia wynosi 500 mkw., wykorzystujemy niemalże wszystkie pomieszczenia. Piwnice wykorzystujemy jako magazyny, a dwa pomieszczenia będziemy przystosowywać do potrzeb głównej serwerowni Biblioteki Kraków – mówi Halina Szłapa, zastępczyni dyrektora ds. administracyjnych i organizacyjnych.

W trakcie prac zostały wymienione wszystkie instalacje wewnątrz budynku, przebudowano pomieszczenia sanitarne, zamontowano nowoczesny system oświetlenia, wentylacji i klimatyzacji. Zostały również zakupione nowe meble, a pozostałe poddano renowacji. Koszt wszystkich prac to ponad 2 mln zł.

Czytanie w czasach pandemii

Do dyspozycji czytelników będzie czytelnia, wypożyczalnia informacyjno-bibliograficzna i dział bibliografii regionalnej. Jednak w związku z pandemią koronawirusa korzystanie zarówno ze zbiorów, jak i odwiedzin w bibliotece wygląda inaczej niż do tej pory.

Od 8 maja czytelnicy mogą wypożyczać jedynie książki i audiobooki, a bibliotekę odwiedzać jedynie po to, by odebrać zamówione wcześniej przez katalog online książki. Po publikacje muszą przychodzić w maseczkach i rękawiczkach ochronnych.

Więcej >>> Książka w kwarantannie, czyli Biblioteka Kraków znowu działa

Pokój dedykowany Pomianowskiemu

Krakowianie będą mogli również odwiedzać powstały na piętrze dworku pokój poświęcony pamięci Jerzego Pomianowskiego – prozaika i tłumacza, znawcy historii Europy Środkowo-Wschodniej.

W pomieszczeniu znajduje się księgozbiór i pamiątki przekazane w 2016 roku przez wdowę po pisarzu Aleksandrę Kurczab-Pomianowską.

– Pokój będziemy udostępniać osobom zainteresowanym po wcześniejszym umówieniu się. Nie będzie tu można wejść jak do wypożyczalni, ale zwiedzić to miejsce z przewodnikiem – zaznacza Halina Szlapa.

To nie pierwsze takie miejsce, które stworzyła Biblioteka Kraków. W filii na os. Kalinowym znajduje się pokój z księgozbiorem historyka literatury Bolesława Farona. Jak informuje zastępczyni dyrektora Biblioteki Kraków, instytucja jest w trakcie gromadzenia księgozbioru prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Jacka Popiela.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus