Co z procesjami Bożego Ciała?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Czy w Boże Ciało ulicami miasta przejdą tradycyjne procesje? Abp Marek Jędraszewski zachęca do ich organizacji, a wiernych – do licznego udziału.

Po tym, jak zniesione zostały ograniczenia dotyczące liczby osób w kościołach, arcybiskup Marek Jędraszewski wydał wskazówki dotyczące organizacji procesji w przypadającą 11 czerwca uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

– Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał metropolita.

W komunikacie nie ma mowy o ograniczeniu liczby uczestników, arcybiskup podkreśla natomiast konieczność zachowania przepisów bezpieczeństwa, a więc utrzymywania odległości pomiędzy uczestnikami lub zasłaniania ust i nosa.

Policja będzie miała mniej pracy

Większość krakowskich parafii nie poinformowała jeszcze oficjalnie, w jakiej formie zorganizuje obchody uroczystości. Prawdopodobnie wiele z nich ograniczy formę procesji, skracając ich trasę lub decydując się na przejście jedynie wokół kościoła. Tak będzie m.in. w kościele pw. św. Antoniego z Padwy w Bronowicach Małych czy w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka przy ul. Stelmachów.

O przygotowania do zabezpieczenia procesji zapytaliśmy krakowską policję. – Obecnie jesteśmy na etapie zbierania informacji o liczbie procesji, które wymagałyby zabezpieczenia. Nie wszystkie parafie będą organizowały procesje w takim kształcie, jak w ubiegłym roku. Część z nich odbędzie się w obrębie kościoła i nie będzie konieczności ich zabezpieczania – mówi nam Anna Wolak-Gromala. – Trwają natomiast rozmowy ze stroną kościelną, w czasie których zwracamy się z prośbą, by księża celebrujący mszę uczulali parafian o stosowaniu się do obowiązujących przepisów – dodaje.

Z Wawelu na rynek

Wiadomo na pewno, że odbędzie się centralna procesja Bożego Ciała. Rozpocznie się ona o 9 od mszy na Wawelu, skąd przez ulicę Grodzką wierni przejdą na rynek. Ostatni ołtarz, jak zwykle, ustawiony będzie przed Bazyliką Mariacką.

To będzie pierwsze centralne wydarzenie religijne organizowane po złagodzeniu ograniczeń. W tym roku nie odbyła się tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława, która każdego roku gromadzi tłumy uczestników, okrojone do minimum były też obchody Triduum Paschalnego i Wielkanocy.

Pielgrzymka w zmienionej formule

W sierpniu z Krakowa ma wyruszyć jubileuszowa, 40. pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymów mają obowiązywać zmienione zasady. Grupy i trasy będą rozdzielone, uczestnicy będą musieli się zobowiązać do przestrzegania aktualnych w danym okresie reżimów epidemicznych. Nie będzie wspólnych konferencji, a każda grupa osobno wejdzie na Jasną Górę.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej