Jest zgoda na budowę pętli na Górce Narodowej

fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Zarząd Inwestycji Miejskich ma już decyzje pozwalające na budowę pętli autobusowo-tramwajowej na Górce Narodowej. Prace będą mogły ruszyć zaraz po tym, jak zakończy się trwająca obecnie remediacja gruntu.

Rejon pętli okazał się najbardziej problematyczną częścią całej inwestycji. O ile wybudowana w nowej wersji pętla Krowodrza Górka obsługuje już ruch tramwajowy, a na części nowych ulic jeżdżą już samochody, tam wciąż trudno sobie wyobrazić szybkie zakończenie prac.

Kiedy już okazało się, że w miejscu planowanej pętli potrzebna jest remediacja gruntu, bardzo długo trwały zarówno formalności umożliwiające jej przeprowadzenie, jak i negocjacje z wykonawcą co do ceny dodatkowych prac.

Po drugie, zmienić trzeba było również cały pomysł na zagospodarowanie tego miejsca. Wcześniej urzędnicy planowali parking obok pętli, ale nie udało się im pozyskać potrzebnego do tego terenu. Ostatecznie parking ma powstać nad pętlą tramwajowo-autobusową. To z kolei wymagało uzyskania kolejnej długiej listy dokumentów.

Jest zielone światło

Jednym z tych dokumentów była właśnie decyzja zmieniająca wcześniejszą decyzję ZRID dla całej inwestycji, uwzględniająca budowę piętrowego parkingu P&R Górka Narodowa, zintegrowanego z pętlą tramwajową i terminalem autobusowym, oraz nowa decyzja ZRID dotycząca dodatkowego obszaru nie objętego pierwotną decyzją.

Decyzje zostały wydane około miesiąca temu, z rygorem natychmiastowej wykonalności. Zarząd Inwestycji Miejskich czekał jeszcze na ewentualne odwołania, ale teraz urzędnicy mają już zielone światło.

– Decyzje są już ostateczne – mówi nam Jan Machowski, rzecznik prasowy ZIM. – Zanim zaczniemy budowę, wykonawca musi najpierw zakończyć prace przy remediacji gruntu. Ten etap jeszcze trwa, ale jest już na finiszu, zaawansowanie jest powyżej 90 procent. Co istotne, to równocześnie jest remediacja i wzmocnienie gruntu pod tę przyszłą pętlę – precyzuje.

Kiedy pojedzie tramwaj?

Choć jest już początek marca, a budowa pętli jeszcze nie wystartowała, urzędnicy podtrzymują deklaracje co do tego, że tramwaje mają pojechać nową linią w trzecim kwartale tego roku, a cała inwestycja będzie gotowa do końca roku.

– Planujemy zbudować to w terminie. To będzie konstrukcja zbudowana z modułowych elementów, które będą składane na miejscu. To nam pozwoli na przyspieszenie realizacji – zapowiada rzecznik ZIM. Jak mówi, sytuacja może wyglądać podobnie jak na pętli Krowodrza Górka, na której umożliwiono ruch tramwajów, choć część elementów nie była jeszcze w pełni gotowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały